Reklama

Reklama

Michał Dworczyk nowym wiceministrem obrony

Michał Dworczyk został powołany w środę na wiceministra obrony narodowej. Nominację odebrał w środę z rąk szefa MON Antoniego Macierewicza podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Warszawie. W MON będzie odpowiadać m.in. za budowę nowej formacji, czyli wojsk obrony terytorialnej.

O tym, że to właśnie Dworczyk z Sejmu może przejść do resortu obrony narodowej informowała dziś "Rzeczpospolita", wskazując, że poseł zrezygnował już z funkcji przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za Granicą. A w ub. tygodniu w rozmowie z PAP mówił: "Nie da się przewodniczenia komisji łączyć z pracą w ministerstwie".

42-letni Dworczyk jest posłem od września 2015 r. Pochodzi z Warszawy, był samorządowcem na Mazowszu. W ostatnich wyborach startował z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu wałbrzyskim i dostał prawie 25 tys. głosów (był to drugi wynik w regionie po ówczesnym szefie MON Tomaszu Siemoniaku z PO). Od września 2016 r. Dworczyk jest członkiem komisji obrony, a od początku kadencji kierował komisję łączności z Polakami za granicą, z tej funkcji zrezygnował 23 lutego. 

Reklama

Dworczyk o swoich zadaniach

Moje zadania w MON to kształtowanie procesu wychowawczego w Polskich Siłach Zbrojnych i wsparcie procesu budowy Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział dziennikarzom Michał Dworczyk, który w środę został powołany na nowego wiceministra obrony narodowej.

"Zadania, które postawił przede mną minister Antoni Macierewicz to kształtowanie procesu wychowawczego w Polskich Siłach Zbrojnych, współpraca z organizacjami proobronnymi i pozarządowymi oraz wsparcie procesu budowy Wojsk Obrony Terytorialnej" - powiedział Dworczyk tuż po powołaniu go na wiceszefa MON podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Pytany o najbliższe decyzje dotyczące Wojsk Obrony Terytorialnej Dworczyk powiedział, że w środę szef MON ogłosi nowych patronów trzech brygad.

"Jeszcze dzisiaj wieczorem pierwsze trzy brygady otrzymają swoich patronów o godz. 18 na placu Piłsudskiego. Przejmą tradycje jednostek, które w ramach antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego walczyły na tych terenach, na których formowane są w tej chwili brygady obrony terytorialnej" - poinformował.

Dworczyk otrzymał nominację w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przed południem z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odbył się apel pamięci, a także ceremonia wręczenia aktów mianowań Żołnierzy Wyklętych na kolejne stopnie wojskowe oraz odznak honorowych i medali pamiątkowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy