Michał Dworczyk: Delegacja rządowa do Smoleńska przełożona

Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Odbędzie się w późniejszym terminie. Rosja nie przekazała nam jednoznacznej odpowiedzi w sprawach logistycznych - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.

Michał Dworczyk w rozmowie w TVP Info przypomniał, że 10 kwietnia w Smoleńsku premier Mateusz Morawiecki wraz z delegacją rządową i przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. 

"Dzisiaj w nocy zapadła decyzja o przełożeniu daty wizyty, która miała odbyć się 10 kwietnia 2020 r. w Smoleńsku. Pan premier wraz z delegacją rządową, przedstawicielami parlamentu miał oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku" - mówił Dworczyk.

Dialog z Rosją

Szef KPRM podkreślił, że od początku lutego rząd prowadził dialog z przedstawicielami Rosji na ten temat. "Dzisiaj do północy przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, pomimo deklarowanej zgody na taką wizytę, nie udzielili takiej jednoznacznej, pisemnej odpowiedzi na przedstawione założenia logistyczne tej wizyty" - wskazał szef KPRM.

Jak dodał, "te działania uniemożliwiałyby de facto przeprowadzenie tej wizyty zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa i procedurami, które stosują polskie służby".

"Złożyliśmy stosowne noty w tej sprawie. Były prowadzone na bieżąco rozmowy. Grupa przygotowawcza była tam na miejscu już jakiś czas temu. Dzisiaj mamy dokładnie siedem dni do wylotu delegacji. Do dzisiaj na piśmie nie otrzymaliśmy potwierdzenia tych deklaracji, które były składane w czasie spotkań i w czasie rozmów" - zaznaczył Dworczyk.

Podkreślił, że wizyta na pewno odbędzie się w późniejszym terminie. Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej przygotowanie.

Rzeczniczka MSZ Rosji: Polska prosiła o wsparcie

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w czwartek informowała, że Polska zwróciła się z prośbą o wsparcie organizacji wizyty swej delegacji w Smoleńsku i Katyniu. Jak mówiła, Rosja jest w kontakcie ze stroną polską pracuje nad tą kwestią, uwzględniając sytuację związaną z koronawirusem.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

10 lat od katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

PAP

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy