Reklama

Reklama

MEN podsumowuje zmiany dotyczące nauczycieli

Likwidacja "godzin karcianych", ułatwienie zaplanowania i wypłacenia nagrody pieniężnej nauczycielowi, który otrzymał tytuł profesora oświaty, rozszerzenie wymogu niekaralności i rejestr dyscyplinarny - to zmiany dotyczące nauczycieli, wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod kierownictwem minister Anny Zalewskiej.

Rzecznik prasowy resortu Anna Ostrowska wyjaśnia, że od 1 września zniesione zostały "godziny karciane", a w związku z tym nie ma już obowiązku prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w dotychczasowej formule.

"To rozwiązanie jest o tyle korzystne, gdyż mówimy o tym, że nauczyciel powinien być wynagradzany za zajęcia, które faktycznie prowadzi, za godziny, które faktycznie realizuje w ramach swoich zajęć" - mówi rzecznik.

Dodaje, że "to jest jednocześnie odciążenie od nadmiernej biurokratyzacji w szkole". MEN monitoruje kwestie związane z realizacją zapisu o likwidacji "godzin karcianych" i sprawdza sygnały o łamaniu tego przepisu.

Reklama

Anna Ostrowska mówi też, że ministerstwo rozszerzyło na wszystkich nauczycieli wymóg niekaralności.

"Tworzymy rejestr dyscyplinarny, prowadzony przez ministra edukacji narodowej, jako skuteczne narzędzie niedopuszczające do pracy z dziećmi nauczycieli ukaranych najwyższymi karami dyscyplinarnymi" - mówi rzecznik. "Staramy się chronić dzieci przed osobami, które nie powinny z nimi pracować" - dodaje Anna Ostrowska.

25 października minął rok od wyborów parlamentarnych, a 16 listopada minie rok od zaprzysiężenia obecnej Rady Ministrów.

Reklama

Reklama

Reklama