Reklama

Reklama

MEiN wprowadza zmiany w punktacji czasopism. Wyżej te, w których publikował minister Czarnek

Nowa hierarchia pism naukowych wskazuje, że więcej punktów otrzymały te, w których publikował minister Przemysław Czarnek. Oraz związane z jego uczelnią, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowano nowy wykaz punktacji czasopism. Przypomnijmy, dostają one punkty w zależności od znaczenia. Z kolei punktacja wpływa na ocenę naukowców, bowiem publikując w znanym czasopiśmie łatwiej jest o awans naukowy.

Jakie zmiany można zauważyć w najnowszym wykazie?

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Anna Ostrowska z MEiN mówi, że "zmiany w punktacji czasopism wypływają z potrzeby realizacji naczelnego celu działania ministerstwa, jakim jest troska o właściwy rozwój i jakość polskiej nauki". Jak dodaje, chodziło o docenienie uczonych "z dziedziny humanistyki i nauk społecznych, którzy nie mieli należytej szansy prezentowania swych badań naukowych w języku polskim w periodykach krajowych, posiadających znaczącą wartość punktową".

Reklama

W jej ocenie istniej potrzeba "dowartościowania punktowego wielu czasopism z obszaru humanistyki i nauk społecznych".

Wyższa punktacja czasopism, w których publikował Czarnek i tych związanych z KUL

Zespół Digital Economy LAB z Uniwersytetu Warszawskiego wyliczył, że zdecydowanie najwięcej zyskała teologia, ale również nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji, nauki prawne, nauki o sztuce, prawo kanoniczne oraz filozofia.

- W kategorii najbardziej udanych awansów zwycięża "Biuletyn Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego". Miał 20, a teraz aż 70 pkt. - na poziomie znakomitych czasopism Wileya czy Elseviera - komentuje prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Jak czytamy w mediach społecznościowych na profilu Uniwersytetu Zaangażowanego, "wzrosła punktacja wszystkich czasopism, w których w ciągu ostatnich kilku lat publikował Przemysław Czarnek". Wzrosła także punktacja czasopism związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, czyli uczelnią obecnego ministra. Dla przykładu, jak czytamy, za artykuł w "Przeglądzie Sejmowym" można było poprzednio otrzymać 70 punktów, obecnie - 100. Periodyk "Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie" miał 40 punktów, teraz ma 100.

W wykazie pojawiły się też czasopisma powiązane z toruńską uczelnią Tadeusza Rydzyka.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy