Reklama

Reklama

Media, zdrowie, polityka. Rada Społeczna Episkopatu o "działaniach na rzecz dobra wspólnego"

Rada Społeczna Episkopatu przygotowała propozycje działań na rzecz dobra wspólnego. W dokumencie, przedstawionym biskupom, mowa m.in. o konieczności udoskonalenia służby zdrowia oraz potrzebie uwalniania mediów, zwłaszcza publicznych "spod wpływów logiki konfliktu politycznego".

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, powołując się na abpa Józefa Kupnego, projekt dokumentu przedstawiono do dalszej dyskusji podczas zebrania plenarnego KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W dokumencie zatytułowanym "Przestrzeń wspólnej nadziei, przestrzeń dobra wspólnego" mowa m.in. o pandemii i "narodowym egzaminie z solidarności", który - jak piszą członkowie Rady - w zdecydowanej większości wspólnie zdaliśmy. Akcentują potrzebę wspólnej, efektywnej i sprawiedliwie zorganizowanej przestrzeni publicznej. 

Uwolnić media "spod wpływów logiki konfliktu politycznego"

W dokumencie zwraca się uwagę m.in. na konieczność udoskonalenia służby zdrowia oraz potrzebę uwalniania mediów, zwłaszcza publicznych "spod wpływów logiki konfliktu politycznego".

Reklama

Rada pisze też o niebezpieczeństwie ograniczania polityki społecznej państwa do wymiaru transferów finansowych. W projekcie dokumentu zaznacza się, że w dłuższej perspektywie nie są one w stanie zastąpić dostępu do sprawnych instytucji publicznych. Podkreśla się też, że realnym zagrożeniem może być "pokusa nadmiernego upaństwowienia sfery publicznej i zastępowania społecznej solidarności, odpowiedzialności i podmiotowości modelem tzw. 'państwa opiekuńczego'".

W dokumencie mowa też o nadmiernym upartyjnieniu, które może stać się dysfunkcjonalne dla państwa.

Reklama

Reklama

Reklama