Reklama

Reklama

Media: Każdy smartfon z rządową aplikacją

"Mobilne aplikacje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będą musiały być zainstalowane przez sprzedawców urządzeń na smartfonach" - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Aplikacje mają ostrzegać obywateli przed zagrożeniami.

Gazeta zauważa, że projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej zakłada nałożenie na sprzedawców komórek obowiązku instalowania mobilnych aplikacji: Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) i Alarm112. Projekt trafił właśnie do konsultacji.

Alarm112 i RSO będą obowiązkowymi aplikacjami na telefon?

Programy, których autorem jest MSWiA, mają się znaleźć na każdym trafiającym do dystrybucji urządzeniu. Za ich wgranie w pamięć telefonu odpowiedzialny będzie "autoryzowany sprzedawca".

Aplikacja RSO to usługa, w której są umieszczane ostrzeżenia meteorologiczne, drogowe czy dotyczące stanu wód. W aplikacji można też znaleźć poradniki dotyczące np. pierwszej pomocy. Alarm112 to z kolei narzędzie, które ma ułatwiać powiadamianie służb o zagrożeniach.

Reklama

Obie aplikacje działają już teraz, nie cieszą się jednak dużą popularnością - mają odpowiednio 100 tys. i 10 tys. pobrań na urządzenia działające w systemie Android.  

Ustawa o ochronie ludności cywilnej oraz stanie klęski żywiołowej

- Ustawa o ochronie ludności cywilnej zawiera przepisy zabezpieczające m. in. przed niebezpieczeństwami w związku z sytuacją na Ukrainie i infiltracją przez służby - powiedział w czerwcu Jarosław Kaczyński. Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zapowiedział z kolei, że w ramach ustawy powstanie Fundusz Ochrony Ludności w kwocie ok. 3 mld zł.

Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie kęski żywiołowej datowany na 14 lutego 2022 r. Choć nie miał on wówczas charakteru formalnego, jego treść, która przedostała się na przestrzeni miesięcy do obiegu publicznego była szeroko komentowana. Program jest autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy