Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki w obronie wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu

Odwiedzenie grobów i pomników ofiar katastrofy smoleńskiej było, jest i będzie naszą powinnością nawet w czasie epidemii - napisał w niedzielę 17 maja 2020 r. na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dla niego sednem "publicystycznej gorączki" nie jest "żaden utwór muzyczny".

Podczas piątkowego notowania Listy Przebojów programu Trzeciego pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest mniejszy niż mój" (posłuchaj), nawiązująca do wizyty 10 kwietnia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających.

Kierownictwo Trójki zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki Listy, a głosowanie zostało unieważnione. W oświadczeniu dyrektor programu Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

Reklama

Morawiecki: Wciąż pojawiają się "tematy zastępcze"

"Cały świat walczy z niespotykanym zagrożeniem, jakie niesie koronawirus. Ludzie tracą pracę, zdrowie i życie, światowa gospodarka zwalnia w tempie, jakiego nikt od dziesięcioleci nie widział. Pomimo dramatu, z jakim świat musi się mierzyć, wciąż i wciąż pojawiają się tak zwane 'tematy zastępcze', przez które niekiedy umyka nam sedno. A dla mnie sednem publicystycznej gorączki i manipulacji ostatnich godzin nie jest żaden utwór muzyczny" - napisał szef rządu.

"Sednem jest to, jak państwo polskie, jego przedstawiciele bez względu na barwy polityczne, wreszcie my wszyscy jako wspólnota, odnosimy się do wydarzeń w życiu naszej zbiorowości przełomowych. I tak jak niepojęte byłoby, gdybyśmy jutro nie uczcili godnie 100. urodzin naszego Wielkiego Rodaka - Karola Wojtyły, Jana Pawła II - tak trudno mi pojąć kwestionowanie godnego uczczenia rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zarówno ostatniej - już dziesiątej - jak i każdej innej" - dodał.

"Odwiedzenie grobów i pomników Ofiar Katastrofy Smoleńskiej naszą powinnością"

Morawiecki odniósł się także do odwiedzenia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego grobów i pomników ofiar katastrofy smoleńskiej w 10. rocznicę katastrofy.

"Powiem bardzo wyraźnie: TAK, odwiedzenie grobów i pomników Ofiar Katastrofy Smoleńskiej było, jest i będzie naszą powinnością. Nawet w czasie epidemii. Bez takich gestów państwo staje się grupą ludzi realizujących cele zredukowane wyłącznie do zapewnienia minimum egzystencji lub jakichś ekonomicznych interesów. A naród staje się tylko grupą osób posługujących się tym samym językiem. Staje się narodem bez ciągłości, bez wspólnego przywiązania do tego, co ważne, wielkie i co niesie ponadczasowe wartości. Nie chciałbym żyć w takiej Polsce. Jako Premier i jako obywatel wierzę, że Polska i Polacy nigdy nie dadzą się zredukować do takiego poziomu" - napisał premier.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański pytany o zablokowaniu strony z publikacją wyników Listy Przebojów Trójki powiedział, że głosowanie na piątkową Listę w jakiś sposób zostało zmanipulowane, a wyniki faktyczne były inne niż te podane na antenie. Więcej TUTAJ.

Odchodzą dziennikarze, rezygnują artyści

Jak wynika z podanych w niedzielę informacji z Trójki odeszli prowadzący Listę Marek Niedźwiecki i dziennikarz Hirek Wrona; odejście zapowiedział też na antenie Marcin Kydryński. "W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia" - napisał Niedźwiecki w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę w internecie. "Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. To jedyne oświadczenie w tej sprawie. Trójka była dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Była dla mnie symbolem znakomitego dziennikarstwa i Ludzi, których połączyła pasja dzielenia się kulturą i wiedzą o niej" - napisał w niedzielę Wrona na Twitterze. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli też artyści, m.in. Tomasz Organek. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama