Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki spotka się z Ursulą von der Leyen

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - poinformowały służby prasowe Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Spotkanie zaplanowano na godz. 11. Następnie, o godz. 12, Morawiecki spotka się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. O godz. 13.40 ma rozmawiać z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Przed szczytem odbędzie się też spotkanie liderów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE zanosi się na batalię negocjacyjną w sprawie zgody na cel neutralności klimatycznej w 2050 r.

Nowy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel tak zaplanował posiedzenie, żeby dyskusja o klimacie odbyła się na samym początku spotkania w czwartek po południu. Wstępnie na wieczór przed godz. 19 zaplanowana jest konferencja prasowa, na której miałoby zostać ogłoszone porozumienie.

Reklama

Cel Warszawy

Polska, jak wynika z nieoficjalnych informacji, domaga się zapisów dotyczących kompensacji, czyli wsparcia finansowego związanego z konieczną transformacją. Droga do neutralności klimatycznej będzie bowiem oznaczała przestawienie gospodarki na paliwa nieemisyjne, co z kolei oznacza zamykanie kopalń, czy wygaszanie pieców hutniczych, a w konsekwencji likwidację dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

Cel Warszawy to zapewnienie, że pieniądze na transformację nie uszczuplą polityki spójności, czy polityki rolnej w następnych wieloletnich ramach finansowych. Rządowi zależy też na zapisach wskazujących na neutralność technologiczną, żeby nie wykluczać gazu, czy energetyki atomowej.

Poza Polską celu neutralności na tym etapie nie popierają jeszcze Czechy i Węgry. Warszawa chce, żeby decyzja w sprawie podniesienia celu redukcji CO2 na 2030 rok, co jest praktycznie przesądzone, była podejmowana przez szczyt UE, czyli jednomyślnie. To bowiem da kolejną szansę na uszczegółowienie mechanizmów finansowych, z których będzie mógł korzystać nasz kraj.

Debata o budżecie

Po zakończeniu rozmów w sprawie klimatu już podczas kolacji przywódcy mają debatować o budżecie UE na lata 2021-2027. Podziały w UE w tej kwestii są jednak dalej bardzo głębokie i szczyt niczego nie zmieni. Dyskusja będzie jednak okazją, by szef Rady Europejskiej, który przejmuje teraz negocjacje, wysłuchał opinii wszystkich liderów.

Z wypowiedzi dyplomatów wynika, że nie można wykluczyć, iż na kolacji wróci też temat neutralności klimatycznej, zwłaszcza jeśli popołudniowe rozmowy będą dawały szansę na wypracowanie porozumienia.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy