Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Sikorski skończył jako pionek putinowskiej propagandy

Premier odniósł się do wpisu Radosława Sikorskiego po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream. "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)" - napisał były szef MSZ. Słowa te wywołały wiele kontrowersji i były komentowane przez polityków ze wszystkich stron. "Radosław Sikorski myślał o sobie, że jest mistrzem dyplomacji. A skończył jako pionek w grze putinowskiej propagandy. Oto cała prawda o kierownictwie PO" - napisał w sobotę na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream. Kilka dni temu Sikorski zasugerował wpisem na Twitterze, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)" - napisał były szef MSZ.

Reklama

Morawiecki o Sikorskim: Pionek w grze putinowskiej propagandy

Premier Mateusz Morawiecki skomentował ten fakt w sobotę na Facebooku, a potem także na Twitterze. Na tym ostatnim napisał: "Radosław Sikorski myślał o sobie, że jest mistrzem dyplomacji. A skończył jako pionek w grze putinowskiej propagandy. Oto cała prawda o kierownictwie PO".

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream

Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i do wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje.

Komentując te zdarzenia na Twitterze Sikorski napisał we wtorek: "Thank you, USA". W kolejnych wpisach wyjaśnił, że "uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina". "Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał"; "To jest z Ukrainą i Polską - Dobra robota" - podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiały się budowie gazociągów Nord Stream.

Tusk: Sikorski wie, że popisał się niepotrzebną ekstrawagancją

Wpis Sikorskiego skomentował też szef PO. - Sikorski dobrze zdaje sobie sprawę, że popisał się niepotrzebną ekstrawagancją. Ten wpis nie był ani mądry, ani potrzebny, ani odpowiedzialny - ocenił Donald Tusk. 

Dodał, że nie należy robić "wielkiej polityki z ewidentnego błędu i chęci zwrócenia na siebie uwagi". - Źle się stało, Sikorski wie, że źle się stało, zna moją opinie na ten temat i mam wrażenie, że po naszej rozmowie będzie się bardzo konsekwentnie wystrzegał tego typu ekstrawagancji - powiedział były premier.

Wpis Sikorskiego, wykorzystany przez rosyjską propagandę, w czwartek został usunięty z Twittera.

Ozboba: Tusk powinien natychmiast wyrzucić Sikorskiego

W sobotę politycy Solidarnej Polski zorganizowali w tej sprawie konferencję prasową przed siedzibą PO.

Jacek Ozdoba zwracał uwagę, że w czasie gdy Polska pomaga Ukrainie w wojnie z Rosją, były szef MSZ i europoseł PO Radosław Sikorski "wpisuje się w narrację Federacji Rosyjskiej". "Gdzie jest Donald Tusk, gdzie jest Rafał Trzaskowski, gdzie są liderzy Platformy?" - pytał polityk SP.

- Radosław Sikorski był kiedyś drugą osobą w państwie, był ministrem spraw zagranicznych, to nie jest proszę państwa kretyn. A dzisiaj wpisuje się w narrację federacji Rosyjskiej. Donald Tusk powinien natychmiast wyrzucić Radosława Sikorskiego - podkreślił Ozdoba.

- Tego oczekujemy jako Solidarna Polska, że Donald Tusk natychmiast wyrzuci Radosława Sikorskiego. Koniec kariery tego człowieka już w tej chwili nastąpił. Ja sobie nie wyobrażam, żeby on w przyszłości gdziekolwiek znalazł się na liście - dodał Ozdoba.

Według niego, Sikorski przez Departament Stanu USA jest odbierany jako "rosyjska dezinformacja". - A co robi Donald Tusk? Milczy. A co robi Rafał Trzaskowski? Broni tego człowieka - powiedział polityk SP. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy