Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Rozwój gospodarczy musi się przekładać na jakość życia i czyste powietrze

- Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli m.in. jakość środowiska naturalnego i czyste powietrze. To nie może być dobro rzadkie - podkreślał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał, że na promocję programu "Czyste powietrze" do gmin trafi 100 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki brał w poniedziałek udział w konferencji online w Świętochłowicach (woj. śląskie) nas temat udziału gmin w promocji programu antysmogowego "Czyste powietrze".

Premier podkreślił podczas wystąpienia, że troska o czyste środowisko i czyste powietrze to jeden z filarów nowej rzeczywistości, nowego ładu.

- Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli jakość środowiska i czyste powietrze - powiedział. Dodał, że dobrej jakości powietrze nie może być dobrem rzadkim.

100 mln złotych na promocję

Mateusz Morawiecki ocenił, że uruchomiony dwa lata temu program "Czyste powietrze" to rewolucja w polityce środowiskowej. Zwrócił uwagę, że docelowo ponad 100 mld zł ma być zainwestowane w termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

Reklama

- Już teraz 200 tys. gospodarstw domowych uczestniczy w programie "Czyste powietrze". To pół miliona osób, które będą mogły korzystać z bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla środowiska ogrzewania - podkreślił.

Szef rządu dodał, że program nabiera rozpędu i jest on też upraszczany. Zachęcił samorządy do aktywnego w nim uczestnictwa.

Morawiecki poinformował, że zdecydowano o przeznaczeniu 100 mln zł na promocję tego programu w gminach. Z tych pieniędzy mają powstać m.in. punkty konsultacyjne dla mieszkańców. 

Kurtyka zachęca kolejne gminy

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który również uczestniczył w konferencji prasowej w Świętochłowicach, wskazał, że to kolejne z działań mających zwiększyć popularność "Czystego powietrza", po m.in. uproszczeniu jego zasad w maju ub. roku i zwiększeniu wsparcia dla osób uboższych w październiku. Kurtyka przypomniał, że w październiku ub. roku zdecydowano też o otwarciu gminom możliwości ubiegania się o wsparcie NFOŚiGW w dystrybucji wniosków (za każdy wniosek osób uboższych doprowadzony do realizacji gminy mogą otrzymać 100 zł).

- Dzisiaj świętujemy tysięczną gminę, która przystąpiła do "Czystego powietrza". Od 21 października odnotowujemy szybkie przyspieszenie, do programu dołączyło ponad 250 gmin. Ale nieustannie zapraszamy, aby pozostałe 1477 gmin w Polsce również wykazało się aktywnością i zmobilizowało się na rzecz tego wspólnego wyzwania cywilizacyjnego - mówił Kurtyka.

- Jesteśmy gotowi przeznaczyć na to bardzo znaczące środki. (...) NFOŚiGW przeznaczy kwotę ponad 100 mln zł dla tych gmin, które włączają się w program "Czyste powietrze" po to, żeby ułatwić dotarcie do niego swoim mieszkańcom, żeby organizowały punkty doradczo-informacyjne, prowadziły działania promocyjno-edukacyjne, wreszcie mogły sfinansować inne pomysły, które przyczynią się do tego, że ten program będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem - dodał minister.

Ważne daty

Zgodnie z informacją prezesa NFOŚiGW Macieja Chorowskiego największa część wsparcia, do 74,3 mln zł, ma trafić na "pakiety startowe" po 30 tys. zł na uruchomienie gminnych punktów programu. Grant będzie podzielony na trzy transze: dziewięć tys. zł na uruchomienie punktu, a potem po siedem tys. kwartalnie po potwierdzeniu realizacji i rozliczeniu działań informacyjno-promocyjnych. Gminy powinny zgłaszać się do końca lutego br., a podpisać umowy w sprawie punktów - do końca maja br.

Kwotę do 16 mln zł przeznaczono na regionalne konkursy dla gmin, których mieszkańcy złożą najwięcej wniosków do programu w danym roku, a kwotę do 12 mln zł - na refundacje kosztów za wnioski: 150 zł za zrealizowany wniosek o podwyższony poziom dofinansowania i 100 zł za wniosek standardowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy