Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Odbyłem rozmowę z Kamalą Harris

O rozmowie z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Rozmowa, jak przekazał szef rządu, dotyczyła m. in. dalszych mechanizmów wsparcia dla Ukrainy, a także "problemów w sektorze energetycznym na świecie, który ma wpływ na inflację w wielu krajach". "W Polsce konieczny jest rozwój energetyki jądrowej" - dodał premier.

Morawiecki i Harris o problemach w sektorze energetycznym

Wcześniej na stronach KPRM poinformowano, że "na prośbę strony amerykańskiej" premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Harris, a głównym tematem rozmowy były problemy w sektorze energetycznym na świecie, co ma bezpośredni wpływ na gospodarki wielu państw".

Reklama

W komunikacie dodano, że "konieczne staje się poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska".

"Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno, jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie" - napisano.Jak dodano, "wiceprezydent Kamala Harris nawiązała także do swojej wizyty w Polsce w marcu tego roku i podziękowała za ogromne zaangażowanie naszego kraju w pomoc Ukrainie oraz doskonałą współpracę z wieloma sojusznikami".

"Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Kamala Harris zgodzili się, że ostatnie miesiące to czas dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Dowodem tego jest decyzja prezydenta Joe Bidena o ustanowieniu w Polsce stałej obecności wojskowej" czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Wizyta Kamali Harris w Polsce

W marcu Kamala Harris odwiedziła Polskę. Spotkała się wówczas z prezydentem Andrzejem Dudą, rozmawiała też z Mateuszem Morawieckim. Wizytę zdominował temat trwającej wówczas trzeci tydzień wojny w Ukrainie. 

- Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują to zobowiązanie i częściowo dlatego jestem tutaj. Będziemy bronić każdej piędzi terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewniała. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy