Reklama

Mateusz Morawiecki: Jest zielone światło od Komisji Europejskiej

- Mamy bardzo dobrą informację dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w ramach tarczy finansowej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował o "zielonym świetle" od Komisji Europejskiej na realizację instrumentów przewidzianych w "tarczy branżowej". Chodzi o 35 mld złotych. Notyfikacja dotarła właśnie do polskiego rządu.

- Dziwię się, że tak długo to trwało - zauważył Morawiecki.

"Drugie najniższe bezrobocie w UE"

Podczas konferencji prasowej premier mówił także o "wygranej walce z bezrobociem" w czasie epidemii koronawirusa w Polsce.

- Potrafiliśmy stworzyć setki tysięcy miejsc pracy, by przyjąć tych, którzy tę pracę stracili. Liczba miejsc pracy jest nawet wyższa niż w 2019 roku - podkreślił premier.

Reklama

- Mamy drugie najniższe bezrobocie w krajach Unii Europejskiej - dodał Mateusz Morawiecki.

"Odrobina optymizmu"

- Dzisiaj mamy szanse, jak pokazują dane OECD i Komisji Europejskiej, wrócić już pod koniec najbliższego roku lub na początku kolejnego do stanu sprzed pandemii - powiedział premier.

Według niego Polska będzie w znacznie lepszej sytuacji niż inne państwa: Włochy - jak stwierdził - "cofną się o 20 lat", a Francja o osiem lat. - Nasz rezultat będzie tu jednym z najbardziej budujących w skali Europy - uważa Morawiecki.

- Dzięki wysiłkowi tysięcy przedsiębiorców, ale także dzięki pracownikom, mamy dziś stan gospodarki taki, który pozwala nam na odrobinę optymizmu, wchodząc w rok 2021 - stwierdził szef rządu.

Zasiłek opiekuńczy także w trakcie ferii

Morawiecki poinformował o bilansie dotychczasowego wsparcia, m.in. o 60,8 mld złotych wypłaconych w ramach pierwszej tarczy.

Premier przekazał ponadto, że będzie specjalna tarcza dla gmin położonych w górskich regionach kraju. To wsparcie ma wynieść miliard złotych.

- To przede wszystkim południe Polski, od Ustrzyk Górnych, Ustrzyk Dolnych po Jelenią Górę, przez wszystkie piękne pasma górskie, do których się znaczna część Polaków udawała w minionych latach, a w tym roku będzie to niemożliwe, ponieważ różne rygory i zakres epidemii na to nie pozwalają.

- Podjąłem również decyzję, żeby zasiłek opiekuńczy był wypłacany także w trakcie ferii - oznajmił premier.

Szczepionki nadzieją na przełom

Morawiecki liczy, że wejście do obrotu szczepionek na koronawirusa pozwoli przełamać niekorzystne okoliczności gospodarcze i będzie ulgą dla przedsiębiorców.

- Już w tym roku zaszczepimy pierwszych naszych obywateli i mam nadzieję, że w drugim, trzecim w kwartale dojdzie do przełomu - stwierdził Morawiecki.

Premier zaapelował o stosowanie się do nowych obostrzeń.

- One mogą uratować tysiące istnień ludzkich. Zabawa sylwestrowa nie w tym roku - podkreślił szef rządu.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy