Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki: Duch Solidarności potrzebny jest współczesnej Europie

"Duch Solidarności potrzebny jest współczesnej Europie" - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek (28 sierpnia) w internetowej wersji włoskiego dziennika "La Repubblica" w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ Solidarność.

We wprowadzeniu szef rządu przedstawił powojenną sytuację Polski, przypominając, że kraj znalazł się pod protektoratem komunistycznej władzy po tym, gdy podczas II wojny światowej stracił prawie sześć milionów obywateli, z czego połowę stanowili polscy obywatele pochodzenia żydowskiego.

"To katastrofa, po której - po ludzku - nie mieliśmy prawa się podnieść" - dodał.

"A jednak próbowaliśmy" - zaznaczył premier. Podkreślił, że w czasach PRL Polacy nie zrezygnowali z dążeń do realizacji "marzeń o samostanowieniu, wolności i niepodległości" i nie pogodzili się z niesprawiedliwym wyrokiem historii.

Reklama

"Dlatego - jak przypomniał - w Polsce wciąż podejmowano próby heroicznej walki z zależnym od Moskwy reżimem".

"Owoc nadziei", "prawdziwy przełom"

Sierpień'80 premier nazwał "owocem nadziei" i "prawdziwym przełomem".

To wtedy, jak wyjaśnił premier Morawiecki, wyrażono zgodę na powstanie pierwszego w historii państw bloku sowieckiego, niezależnego od władzy i samorządnego związku zawodowego.

Solidarność jako warunek przetrwania

Szef rządu zapewnił, że dla Polaków ideały solidarnościowe nie są "muzealnymi eksponatami", ale "wartościami określającymi standard w życiu publicznym".

"Kiedy spadają na nasze społeczeństwo klęski żywiołowe - powodzie, kataklizmy, pożary, trąby powietrzne - solidarność staje się nie tylko jedną z nadrzędnych zasad działania, ale po prostu warunkiem przetrwania" - dodał.

Odniesienie do pandemii koronawirusa

Odnosząc się do pandemii koronawirusa, polski premier stwierdził, że także w jej trakcie można zaobserwować takie postawy, jak "bezwarunkowe okazywanie pomocy, poświęcenie dla ratowania innych, szczery altruizm, empatia, odrzucenie strachu i egoizmu". To, jak zaznaczył, postawa medyków, ratowników, służb ratunkowych, farmaceutów, sprzedawców, nauczycieli, przedsiębiorców i setek tysięcy obywateli.

Premier zapewnił: "Zdecydowane ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz szybkie wprowadzenie odważnej strategii antykryzysowej, chroniącej zarówno przedsiębiorców, pracowników, ich rodziny, jak i całe samorządy - wszystko to nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie kierowali się w naszych działaniach prymatem solidarności".

Projekt "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność"

Projekt "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność" przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji State of Poland i Polskiej Agencji Prasowej.

"Solidarność jest silnie wpisana w polskie DNA. Trudno więc wyobrazić sobie lepszą okazję do rozsnucia opowieści o Polakach - wolnych ptakach, odpowiedzialnych, solidarnych, niedających zamknąć się w klatkach" - mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Gdy czytelnikom na całym świecie przypomni się tamten czas, łatwiej będzie im zrozumieć polską duszę - dodał.

Wszystkie teksty z projektu dostępne są tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy