Reklama

Mateusz Morawiecki dla BBC: Za kilka miesięcy może być za późno na reakcję

"Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki" - powiedział w wywiadzie dla BBC Mateusz Morawiecki. "Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, rosnące ceny gazu i gromadzenie się sił rosyjskich u granic Ukrainy - pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu. Nie jest za późno na podjęcie działań przez sojuszników Polski" - podkreślił premier.

NATO i UE oskarżyły Białoruś o wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Polską. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w wywiadzie, że nastał czas, by sojusznicy "połączyli fakty", ponieważ za kilka miesięcy może być już za późno na reakcję.

"Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki" - oświadczył Morawiecki. Według niego ostatnie wydarzenia pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu.

"Złe rzeczy mogą się zdarzyć na przykład na Ukrainie lub może pojawić się kolejny ogromny problem migracyjny dla całej Europy" - powiedział szef rządu, który w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa mówił o nagromadzeniu sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy, gwałtownych wzrostach cen gazu i kryzysie na granicy polsko-białoruskiej.

Reklama

Morawiecki wyraził przekonanie, że "bezpośrednim sprawcą" kryzysu na granicy jest przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka, ale "ma on sponsora, mocodawcę" na Kremlu w osobie Władimira Putina.

"Złożone elementy układanki prezentują niezbyt optymistyczny obraz" - podsumował Morawiecki.

"Pogłoski o planach opuszczenia UE przez Polskę są przesadzone"

Polski premier powiedział także BBC, że mimo nieporozumień z Unią Europejską pogłoski o planach opuszczenia jej przez Polskę są przesadzone. Zaprzeczył także zarzutom, że jego rząd łamał prawo UE przez swoją politykę migracyjną, restrykcje dotyczące aborcji i reformę sądownictwa. Określił Polskę jako państwo unijne "wykazujące się zdrowym rozsądkiem".

Morawiecki stwierdził także, że rosyjska propaganda, która potrafi być bardzo skuteczna, próbuje wywrzeć presję na Unię Europejską w celu doprowadzenia do jej rozpadu.

Premier Mateusz Morawiecki: Sprawa wiceministra sportu Łukasza Mejzy będzie szczegółowo wyjaśniana

Wywiad z polskim premierem ukazał się we wtorek przed zaplanowanym na ten dzień spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO, w tym sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, w Rydze.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg określił w niedzielę nagromadzenie rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu granicy z Ukrainą jako bardzo niepokojące. "Przesłanie NATO dla Rosji jest takie, że powinna złagodzić eskalację, zmniejszyć napięcia i zachować przejrzystość działań - oświadczył, dodając, że "jeśli Rosja zdecyduje się użyć siły, to oczywiście będą konsekwencje".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki | BBC

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy