Reklama

Marszałek woj. podkarpackiego potwierdził, że leciał samolotem z Kuchcińskim

Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, potwierdził, że odbył lot rządowym samolotem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim do Warszawy. "Tego dnia w Warszawie miałem kilka spotkań w Kancelarii Prezydenta, spotkałem się m.in. z ministrem Pawłem Muchą" - przekazał Ortyl w oświadczeniu.

W środę marszałek Ortyl przekazał mediom swoje oświadczenie, w którym odniósł się do pojawiających się informacji o jego podróży rządowym samolotem z marszałkiem Kuchcińskim.

"W związku z pojawiającymi się informacjami o mojej podróży rządowym samolotem z marszałkiem Markiem Kuchcińskim, chciałem potwierdzić, że istotnie taki lot się odbył" - oświadczył Ortyl.

Wyjaśnił, że z marszałkiem Kuchcińskim spotykał się wielokrotnie w sprawach służbowych i wówczas również był umówiony na taką rozmowę.

"Ponieważ (Kuchciński) wiedział, że mam w planach służbową podróż do Warszawy, zaprosił mnie na pokład rządowego samolotu. Była to jedyna podróż jaką odbyłem z marszałkiem Markiem Kuchcińskim rządowym samolotem. Tego dnia w Warszawie zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem miałem kilka spotkań w Kancelarii Prezydenta, spotkałem się m.in. z ministrem Pawłem Muchą" - zaznaczył marszałek woj. podkarpackiego.

Reklama

Zauważył jednocześnie, że "praktyka rozmów o istotnych kwestiach Podkarpacia podczas podróży nie jest niczym nowym".

Przyznał, że "z racji napiętego kalendarza" zdarzało mu się także podróżować w celach służbowych z marszałkiem Kuchcińskim samochodem służbowym.

"Rodzinne loty" Kuchcińskiego

Pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną, flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

Z kolei w poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu, 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną).

W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się też informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy