Reklama

Reklama

Marszałek Tomasz Grodzki: Głosowania w Senacie w poniedziałek

Głosowania w Senacie odbędą się w poniedziałek - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak dodał, w piątek senatorowie zagłosują tylko nad uchwałą wyrażającą solidarność z narodem australijskim. Pierwotnie posiedzenie Senatu miało zakończyć się w piątek.

W czwartek w Senacie do godz. 21 trwała dyskusja nad nowelizacją ustaw sądowych, głos zabrali m.in. prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Po godz. 21 Senat przerwał posiedzenie, które zostanie wznowione w piątek o godz. 9.30 rano.

"Wygląda na to, że dyskusja (nad ustawami sądowymi) jest obszerna. Przyszła ponadto jeszcze jedna opinia z ODIHR-u (Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka), czyli organizacji praw człowieka, która ma siedzibie w Warszawie" - powiedział marszałek Grodzki.

Podkreślił, że wśród ustaw, którymi senatorowie dotychczas się jeszcze nie zajęli, jest ustawa ws. ASF, która w jego ocenie jest kontrowersyjna. Jak zauważył, senatorowie mają w tej kwestii zróżnicowane poglądy. "Z góry muszę państwa poinformować, że nie będzie dyscypliny głosowania w Koalicji Obywatelskiej, w demokratycznej większości ws. ustawy o  ASF" - dodał Grodzki.

Reklama

"Natomiast głosowania w Senacie będą najwyraźniej w poniedziałek" - zapowiedział marszałek.

"Nie będziemy obradować po nocach"

Jak zaznaczył, w Senacie zaplanowano jeszcze debatę nad ustawą o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej, są jeszcze uchwały okolicznościowe oraz wybór członków KRS-u. "Ne ma siły, żebyśmy to jutro zdążyli skończyć, a nie będziemy - zgodnie z moją pierwotną deklaracją - obradować po nocach, więc będziemy obradować do godz. 21-22 najpóźniej" - mówił Tomasz Grodzki.

Jak dodał, obrady będą wznowione w poniedziałek, prawdopodobnie o godz. 11, "żeby panie i panowie senatorowie mogli dojechać".

Marszałek poinformował, że w piątek senatorowie będą głosować nad tzw. uchwałą australijską. Dodał, że w posiedzeniu będzie uczestniczył ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick. "Pan Brodrick jest bardzo wzruszony tym, że Senat pochylił się nad losem jego kontynentu, nawet w symboliczny sposób, bo ta uchwała jest symboliczna. Pamiętajmy też, że w Australii mamy dużą Polonię, dlatego też m.in. to formułujemy. Natomiast reszta głosowań będzie w poniedziałek" - mówił Grodzki.

Pytany, czy jego zdaniem debata nad ustawami sądowymi przekonała senatorów PiS, odpowiedział: "Liczyłbym na to". "Co będzie, zobaczymy w głosowaniu" - dodał.

Senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem noweli w całości. Prawo i Sprawiedliwość chce, by Senat przyjął ustawę bez poprawek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje