Reklama

Reklama

Marszałek Sejmu anuluje głosowanie. Opozycja oburzona

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek anulowała głosowanie w Sejmie po tym, jak jedna z posłanek PiS podeszła do niej i powiedziała: "Trzeba anulować, bo my przegramy". Wypowiedź zarejestrowały sejmowe mikrofony.

Chodzi o głosowanie w sprawie członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Posłowie oddali głosy, jednak nie podano wyników. Do marszałek Witek podeszła jedna z posłanek PiS i powiedziała: "Trzeba anulować, bo my przegramy".

Jak wynika z nagrania zamieszczonego przez dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego, wiceszef Kancelarii Sejmu zwrócił się do Elżbiety Witek słowami: "Melduję, że wszyscy posłowie, którzy są na sali, zagłosowali. (...) Wyniki mogą być różne".

"Decyzją marszałka anuluję głosowanie" - powiedziała Witek, uzasadniając to prośbą posłów PO.

Reklama

Powtórne głosowanie, oburzenie opozycji

Przeprowadzone zostało powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS - Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego. 

Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji.

"Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów" - powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Po przerwie marszałek powiedziała: "Nie będzie reasumpcji głosowania".

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zażądał powtórzenia głosowania. Gawkowski powiedział, że zarejestrowana została wypowiedź posłanki PiS, która miała powiedzieć marszałek, że należy powtórzyć głosowanie, ponieważ PiS przegra. Na nagraniach dostępnych na stronie internetowej Sejmu słychać głos: "Trzeba anulować, bo my przegramy, za dużo osób (...)".

Posłowie opozycji skandowali: "Oszustwo". Marszałek Witek oświadczyła, że wobec wyczerpania porządku dziennego obrad zakończyło się posiedzenie Sejmu.

Lewica zawiadamia prokuraturę

Podczas piątkowej konferencji prasowej pod Prokuraturą Rejonową Warszawa-Śródmieście szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski ocenił, że w czwartek w Sejmie posłowie i posłanki PiS "namawiali do łamania polskiego prawa" marszałek Sejmu. 

"W 2019 roku po 30 latach od Okrągłego Stołu PiS złamało nie tylko standardy, ale dopuściło się rzeczy niesłychanej - namawiano w polskim parlamencie do łamania prawa. To wszystko zostało udokumentowane, są stenogramy, które zostaną złożone przez nas jako dowody. Nie ma akceptacji dla zachowania marszałek Witek, która zdecydowała się powtórzyć głosowanie i nie ujawniła wyników głosowania, które zostało dobrze przeprowadzone" - mówił.

"W dniu dzisiejszym Lewica składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie" - dodał.

Więcej TUTAJ.

KO żąda ujawnienia wyników głosowania

"Stała się rzecz bulwersująca, dotąd niespotykana w historii Sejmu" - powiedział Borys Budka dziennikarzom. Dodał, że nagranie z obrad Sejmu ujawnia, dlaczego głosowanie nad kandydaturami do KRS "zostało nagle przerwane i anulowane". "Na nagraniu wyraźnie słychać głos jednej z posłanek partii rządzącej, która zwraca się do posłów tej partii mówiąc: 'anulujmy to głosowanie, bo przegramy'. Po tym komunikacie doszło do wstrzymania głosowania oraz niepodania prawidłowego wyniku głosowania" - mówił Budka.

Podkreślił, że aby powtórzyć głosowanie zgodnie z procedurą, trzeba podać jego wyniki, a później, w razie wątpliwości, przedłożyć wniosek o reasumpcję.

"Żądamy natychmiastowego ujawnienia prawdziwych wyników głosowania, które miało miejsce podczas tego pierwszego, legalnego głosowania; żądamy, aby pani marszałek Witek niezwłocznie wyjaśniła przed opinią publiczną, czy była poddana presji kierownictwa własnej partii, czy wymuszono na niej tę decyzję, czy doszło do złamania prawa. Oczekujemy, że najpóźniej do rana opinia publiczna otrzyma prawdziwe wyniki głosowania, które miało miejsce przed jego wstrzymaniem" - powiedział Budka.

Lider PSL ostrożny

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził z kolei, że przed wyciąganiem ostatecznych wniosków "zacząłby od wniosku o wyjaśnienie tej sprawy przez samą panią marszałek Witek, żeby ona się odniosła do tego, czy po tych słowach, że 'może to być przegrane', podjęła decyzję o anulowaniu pierwszego głosowania".

Na uwagę, że niektórzy posłowie PO, wśród nich Borys Budka, mówią już o niebezpiecznym precedensie i możliwym złamaniu prawa, którym być może powinna się zająć prokuratura, Kosiniak-Kamysz odparł: "Dajmy jej szansę, żeby się wypowiedziała. Bez wysłuchania drugiej strony nie można podejmować zbyt daleko idących i pochopnych wniosków".

"Poprosiłby marszałek Sejmu o konferencję prasową, podczas której mogłaby się wytłumaczyć, czy takie słowa padły, czy też nie" - dodał. 

"Wielka awantura o nic"

Według posła Roberta Winnickiego z Konfederacji jest to sytuacja "śmieszna i straszna, do której nie powinno dochodzić". Przekonywał, że "powinny być ogłoszone wyniki pierwszego głosowania takie, jakie były". Według niego mogło być tak, że pierwsze głosowanie większość rządząca przegrała, bo posłowie nieumiejętnie zagłosowali.

"Pewnie klub PiS zgłosiłby wniosek o reasumpcję głosowania no i mielibyśmy powtórkę, a za którymś z kolei głosowaniem, posłowie by się nauczyli, jak głosować. I zagłosowaliby tak, że większość rządząca dopięłaby swego" - powiedział. Jego zdaniem teraz "jest wielka awantura o nic".

Na uwagę, że wielu posłów opozycji przekonuje, że mogło dojść do złamania prawa, Winnicki odparł: "Nie mam pojęcia, sytuacja była dziwaczna. Ja bym to poddał pod opinię specjalistów od prawa" - przyznał.

Jak dodał, "większość rzeczy w parlamencie 'idzie załatwić po ludzku', tylko niekoniecznie jest wola, żeby je załatwiać". 

Jak sprawę tłumaczy PiS?

"Pani marszałek, podejmując decyzję o anulowaniu głosowania w sprawie wyboru kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, nie znała wyniku głosowania, bo nie ma nawet takich możliwości technicznych" - powiedziała rzeczniczka PiS Anna Czerwińska.

"Na sali zapanował chaos, część urządzeń do głosowania nie działała w sposób prawidłowy, a wezwania do powtórnego głosowania padały ze wszystkich stron sali, w tym np. ze strony pani poseł Śledzińskiej-Katarasińskiej, która mówiła o pomyłce; w tej sytuacji marszałek Sejmu podjęła decyzję o anulowaniu trwającego głosowania" - podkreśliła rzecznik PiS.

"Ostateczny wynik głosowania był jednoznaczny i wskazywał wolę Sejmu. Podobna sytuacja miała miejsce wcześniej, przy 49. głosowaniu, gdy poseł Michał Szczerba trzykrotnie zgłaszał awarię" - dodała Czerwińska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy