Reklama

Mars zniknie za Księżycem. W czwartek rzadkie zjawisko astronomiczne

W czwartek rano będzie można zobaczyć na niebie zjawisko zakrycia Marsa przez Księżyc. Około godziny szóstej Czerwona Planeta zacznie przygasać i zniknie za tarczą naturalnego ziemskiego satelity. Po około 50 minutach gwiazda pojawi się ponownie. Do obserwacji najlepiej użyć lornetki lub teleskopu.

Obecnie Mars, zwany też Czerwoną Planetą, świeci jasno na nocnym niebie. Jego blask to około -2 magnitudo. Znajduje się w tzw. opozycji, czyli w jednej linii z Ziemią i Słońcem, ale po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce. W okresie opozycji planeta znajduje się najbliżej Ziemi w swoim ruchu dookoła Słońca. Tym razem odległość od Ziemi to nieco ponad 82 miliony kilometrów. 

To dobry czas na życiowe zmiany. Komu sprzyja zaćmienie Słońca?

Reklama

W nocy z 7 na 8 grudnia do Marsa zbliży się Księżyc, będący w pełni. Wraz z upływem nocy będzie coraz bliżej planety, aż w końcu nad ranem tarcza Księżyca przesłoni Marsa. Blask Marsa będzie stopniowo słabnąć w trakcie wchodzenia za księżycową krawędź. Jest to więc nieco inne zakrycie niż w przypadku zakryć gwiazd przez Księżyc, w których gwiazda znika z naszego widoku od razu.

Prawie godzina za Księżycem

Po nieco ponad 50 minutach Mars pojawi się ponownie, wyłaniając się zza Księżyca. Co ciekawe, zakrycie nastąpi na jeszcze ciemnym niebie, a odkrycie na już jaśniejącym nieboskłonie. Powoduje to, że obserwacje zjawiska wcale nie będą proste, szczególnie, że oba ciała znajdować się będą jedynie kilkanaście stopni nad horyzontem.

Zakrycie nastąpi około godziny szóstej, a odkrycie kilka minut przed godziną siódmą. W zależności od tego, w której części kraju się znajdujemy, różnica tych momentów może wynieść kilka minut.

Częściowe zaćmienie słońca już niedługo. Kiedy i jak można je obserwować?

Aby zaobserwować to zjawisko powinniśmy mieć widok na północno-zachodnią część nieba. Można je oglądać gołym okiem, ale lepiej użyć lornetki lub teleskopu.

Zakrycie Marsa przez Księżyc będzie widoczne w północnej i zachodniej części Europy, na Grenlandii i w Ameryce Północnej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Księżyc | Mars | teleskop | gwiazdy | nocne niebo | zasłonięcie | gwiazda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy