Reklama

Mariusz Walter nie żyje. Założyciel telewizji TVN miał 85 lat

W wieku 85 lat zmarł Mariusz Walter - reporter, reżyser, producent, współwłaściciel Grupy ITI oraz założyciel telewizji TVN. Informację tę przekazała stacja TVN24.

Mariusz Walter  urodził się 4 stycznia 1937 r. we Lwowie. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i tam zaczął pracę w studenckim radiowęźle. Potem pracował w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 r. przeprowadził się do Warszawy i zaczął pracę w stołecznej TVP.

W Telewizji Polskiej pracował do stanu wojennego, odszedł w 1982 r. Przez pewien czas wykładał na Uniwersytecie Śląskim.

W 1984 roku założył z Janem Wejchertem holding ITI (International Trading and Investment). Przedsiębiorstwo otrzymało koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo. 

Reklama

Mariusz Walter nie żyje. Miał 85 lat

W 1997 roku Walter stanął na czele telewizji TVN, której kierownictwo w 2001 roku przekazał synowi Piotrowi. Od 1 stycznia 2013 do 2018 roku był honorowym prezesem Grupy ITI.

Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2001 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mariusz Walter był reżyserem licznych filmów: Prawo Archimedesa (1977), Scena zbiorowa ze świętym (1974), 28 minut jazzu i Papa (1973), Gra o wszystko (1970). Od kilkunastu lat był notowany na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". 

Był mężem znanej dziennikarki i długoletniej spikerki TVP Bożeny ojcem prezenterki TVN Sandry Nowak oraz byłego prezesa TVN, a obecnie wiceprezesa i dyrektora generalnego stacji Piotra Waltera.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mariusz Walter

Reklama

Reklama

Reklama