Reklama

Reklama

Mariusz Błaszczak zdecydował. Polska ma nowych dowódców wojskowych

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał w piątek nowych dowódców wojskowych. Wśród nominowanych jest generał dywizji Karol Dymanowski, który obejmie obowiązki zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

O nominacjach dowódców przez wicepremiera Mariusza Błaszczaka poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej we wpisie na Twitterze.

Wśród nominowanych nowych dowódców wojskowych przez szefa MON są gen. dywizji Karol Dymanowski, gen. brygady Dariusz Lewandowski oraz gen. brygady Dariusz Kosowski. 

Nowe nominacje w MON

Generał Dymanowski został mianowany na zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Lewandowski został zastępcą dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, a gen. Kosowski zastępcą dowódcy i szefem sztabu 16. Dywizji Zmechanizowanej - poinformowało MON.

Reklama

Wśród nominowanych znaleźli się także: płk Grzegorz Potrzuski, który został szefem Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk Sławomir Kocanowski, który został dowódcą 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, płk Piotr Lisowski - nowy szef sztabu 18. Dywizji, a także ppłk Piotr Męczyński, który został dowódcą 18 Pułku Artylerii - wchodzącego w skład 18. Dywizji - w Nowej Dębie.

Oficerowie swoje obowiązki na nowych stanowiskach będą pełnić od 24 października.

Kim są nowi dowódcy?

Gen. Karol Dymanowski był od stycznia 2017 r. dyrektorem Departamentu Polityki Zbrojeniowej (wcześniej był zastępcą dyrektora DPZ). W czerwcu 2021 r. został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopień generała dywizji, zaś stopień generała brygady otrzymał w 2018 r. 

Przed przejściem do MON gen. Dymanowski był krótko szefem zarządu działań niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ). 

Przez około trzy lata szefował sekretariatowi Dowódcy Sił Powietrznych i Dowódcy Generalnego RSZ. Służył też w 1 Ośrodku Radioelektronicznym i w Zarządzie Rozpoznania i Walki Elektronicznej DSP. 

W 2010 r. jako jedyny oficer polskich Sił Powietrznych został wybrany na przewodniczącego eksperckiej grupy roboczej podległej Konferencji Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia.

Gen. bryg. Dariusz Lewandowski jest dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. 

Generał brygady Dariusz Kosowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu oraz Akademii Obrony Narodowej. 

Uczestniczył jako obserwator wojskowy ONZ w misji UNOMIG w Gruzji oraz w Polskim  Kontyngencie  Wojskowym w Iraku. Dowodził  PKW w ramach XXII zmiany w Kosowie i w ramach III zmiany RSM w Afganistanie. 

Posiada liczne odznaczenia, m.in.: Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny - Gwiazda Iraku, 2 i 3 zmiana, Gwiazda Afganistanu. 

Pułkownik Grzegorz Potrzuski w 1997 r. ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. gen. Józefa Bema w Toruniu na kierunku artyleria lufowa. W 2013 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii 15. GBZ, pełniąc tam jednocześnie obowiązki Szefa Szkolenia.

W 2015 r. został skierowany do wykonywania zadań w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Kosowie (PKW Kosowo) na stanowisku Szefa Wydziału Działań Informacyjnych (INFO OPS) - Zastępcy Szefa Joint Effects Centre w Kwaterze Głównej HQ KFOR w Prisztinie. 

W dalszym etapie swojej służby zajmował stanowisko Zastępcy Dowódcy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. W 2017 r. płk Potrzuski został zaś wyznaczony na dowódcę 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. 

W 2018 r. dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu. W 2021 r. został Szefem Wojsk Rakietowych i Artylerii 18. Dywizji Zmechanizowanej. Od 1 lutego br., decyzją szefa MON wykonuje obowiązki na stanowisku Szefa Sztabu 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Pułkownik Sławomir Kocanowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. 

Przez 22 lata służył na stanowiskach dowódczo-sztabowych w wojskach operacyjnych. Tworzył jeden z pierwszych zawodowych pododdziałów w Siłach Zbrojnych RP wyposażonych w transportery Rosomak. Uczestniczył w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie.  Od 2016 r. dowodzi jedną z pierwszych brygad w Wojskach Obrony Terytorialnej. 

Podpułkownik Piotr Męczyński rozpoczął służbę wojskową w 1988 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu. Od listopada 2019 pełni obowiązki Zastępcy Dowódcy 5. Lubuskiego pułku artylerii w Sulechowie. 

Kilkukrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju, m.in. w Iraku i Afganistanie. Jest skoczkiem spadochronowym wojsk powietrznodesantowych - wykonał 161 skoków ze spadochronem.

Czytaj też: Możesz dostać 1,5 tys. zł wsparcia. Na złożenie wniosku zostało 10 dni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy