Reklama

Reklama

Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na nowy sprzęt dla polskiej armii

70 bezzałogowych wież ZSSW-30 do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak zakupiło dla polskiej armii Ministerstwo Obrony Narodowej. Kontrakt, o którym poinformował wicepremier i szef resortu Mariusz Błaszczak, opiewa na kwotę 1,7 mld złotych. Zamówienie zrealizowane będzie przez Hutę Stalowa Wola (HSW).

Szef MON podkreślił, że dostawy rozpoczną się wcześniej niż pierwotnie zakładano, a zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 został skonstruowany w Polsce.

- Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział minister.

Wartość kontraktu to 1,7 mld zł. Wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które ma dostarczyć zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm i sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62mm; dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Reklama

Stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce

- Jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki - powiedział Błaszczak. - Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych - mówił Błaszczak.

Wicepremier przypomniał potwierdzenie na szczycie NATO przez prezydenta USA przeniesienia do Polski głównego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych. 

Reklama

Reklama

Reklama