Reklama

Reklama

Mariusz Błaszczak: Należy uszczelnić granice RP

Przymusowa relokacja uchodźców, czyli rozdział ludzi, którzy napływają do Europy jest nie do zaakceptowania przez rząd PiS - mówił szef MSWiA, Mariusz Błaszczak w trakcie wtorkowej debaty dotyczącej problemu przemytu.

Szef MSWiA był obecny na debacie "Hybrydowa wojna z państwem polskim. Jak skutecznie walczyć z procederem?", która poświęcona była problemowi przemytu - zarówno towarów jak i ludzi.

"To jest rzeczywisty kryzys"

Odnosząc się do kwestii przyjmowania uchodźców przez państwa europejskie, Błaszczak stwierdził: "To jest rzeczywisty kryzys, na który KE i państwa zachodu Europy nie potrafią odpowiedzieć w sposób stanowczy i w sposób taki, który by ten problem rozwiązywał".

Reklama

"Podczas posiedzeń Rady Unii Europejskiej ministrów spraw wewnętrznych słyszę o tym, że najlepszym rozwiązaniem byłaby relokacja, przymusowa relokacja, czyli rozdział tych ludzi, którzy napływają do Europy, do innych państw. To oczywiście jest nie do zaakceptowania przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jestem temu zdecydowanie przeciwny" - dodał.

Według Błaszczaka skuteczniejszym sposobem jest uszczelnienie granic zewnętrznych UE. "Tu jesteśmy aktywni. Nie przyjmujemy emigrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki Północnej, natomiast jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o misje wspierające naszych partnerów na Bałkanach" - powiedział.

To, według szefa MSWiA, właściwy kierunek, który powinny podjąć państwa europejskie. "Fala emigracji do Europy ustała mimo braku konsekwencji w działaniu państw zachodu Europy" - zaznaczył.

Nielegalny przemyt ludzi

Wyjaśniał, że decyzja o nieprzyjmowaniu migrantów z Bliskiego Wschodu jest podyktowana m.in. zagrożeniem ze strony grup przestępczych, działających na szlakach migracji, trudniących się nielegalnym przemytem ludzi.

Jak mówił, by zapobiec przemytowi - nie tylko ludzi, ale także towarów - należy zmodernizować Straż Graniczną. Wśród najważniejszych elementów procesu modernizacji Błaszczak wymienił m.in. zaostrzenie przepisów dotyczących konfiskaty mienia.

Dodał również, że należy uszczelnić granice RP, co zostanie, według szefa MSW, zrealizowane w ramach programu modernizacji służb mundurowych.

"Są to konkretne pieniądze, które chcemy przeznaczyć na modernizację właśnie służb mundurowych, policji, Straży Granicznej, tak, żeby wzmocnić możliwości operacyjne SG, też, żeby doprowadzić do tego, żeby wynagrodzenia funkcjonariuszy SG były godne, to też jest niezwykle ważne" - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy