Reklama

Marian Banaś zawiadomił prokuraturę w sprawie wiceprezesa NIK

Prezes NIK Marian Banaś skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez swojego zastępcę Tadeusza Dziubę. Wystąpił też do marszałek Sejmu z wnioskiem o jego odwołanie - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli.

"Stojąc na straży niezależności kontrolerów NIK Prezes Marian Banaś skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z Art. 231 KK przez wiceprezesa Tadeusza Dziubę i wystąpił do Marszałek Sejmu z wnioskiem o jego odwołanie" - poinformowała NIK na Twitterze.

Art. 231 Kodeksu karnego dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. 

Według ustaleń Onetu kontrolerzy NIK zarzucają Dziubie "wywieranie nacisków", "manipulowanie wynikami kontroli" i "próbę zastraszenia". 

Wiceprezesowi miało nie podobać się to, że kontrolerzy krytycznie ocenili stworzenie w rządzie stanowiska ministra ds. pomocy humanitarnej, które piastowała Beata Kempa. Mieli zarzucić ówczesnej minister, że nie wykonała części swoich zadań. Dziuba - według Onetu - miał grozić blokadą publikacji raportu, jeśli nie zostanie zmieniony.

Tadeusz Dziuba został powołany na funkcję wiceprezesa NIK w listopadzie 2019 r. 

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy