Reklama

Reklama

​Marek Zając nominowany do Nagrody im. Powstańców Warszawy BohaterON

Dziennikarz i dyrektor kanału Polsat Rodzina Marek Zając został nominowany do Nagrody im. Powstańców Warszawy BohaterON w kategorii Dziennikarz. Jak podkreślono, "jego działalność propaństwowa edukuje, stoi na straży pamięci oraz łączy różne środowiska i światopoglądy, zachowując wyrazisty rdzeń chrześcijański".

Marek Zając kieruje redakcją kanału Polsat Rodzina, którego misją jest promowanie wartości rodzinnych i patriotycznych. Stacja odnotowuje rekordowe poziomy oglądalności. Jest także przewodniczącym Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, współorganizatorem i prowadzącym obchody 75. i 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. 

Jak podkreślają organizatorzy plebiscytu, Zając został nominowany za "za działania podejmowane na rzecz edukacji historyczno-patriotycznej, działalności społecznej, dyplomacji pamięci, pojednania między narodami, pisarstwa i sztuki filmowej oraz konserwacji dziedzictwa materialnego".

Reklama

Współtworzył nagradzane produkcje

Dziennikarz został doceniony także za serię dokumentalną pt. "Historia Auschwitz w 33 przedmiotach", której był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem. "Historia Auschwitz w 33 przedmiotach" ukazuje dzieje obozu przez pryzmat niezwykłych miejsc i przedmiotów zgromadzonych w Miejscu Pamięci". Seria przeznaczona również na rynek europejski i amerykański portretuje takie postaci jak m.in. Witold Pilecki, August Kowalczyk, Tadeusz Pietrzykowski czy Bronisław Czech.

Na uwagę zasługują także inne produkcje, które współtworzył, m.in. "W czeluściach Gusen" i "W odmętach Ravensbrück". Produkcje te wielokrotnie nagradzano na festiwalach filmowych.

Zając w filmach Narodowego Centrum Kultury przybliżał książki o postaciach wielkich Polaków XX wieku: Karolu Wojtyle, Romanie Ingardenie i Leopoldzie Tyrmandzie.

Pod jego przewodnictwem od 2021 roku Fundacja Auschwitz-Birkenau prowadzi działania edukacyjne na arenie międzynarodowej.

Z kolei w 2021 roku Zając założył i został wiceprezesem SkillsPoland - "pionierskiego przedsięwzięcia, którego celem jest szkolenie najzdolniejszych uczniów i studentów z Polski do skutecznego uczestniczenia w Mistrzostwach Świata i Europy Branż Zawodowych (WorldSkills i EuroSkills), przy jednoczesnym promowaniu polskiej historii i kultury".

Jak podkreślają organizatorzy, "jego działalność propaństwowa edukuje, stoi na straży pamięci oraz łączy różne środowiska  i światopoglądy, zachowując wyrazisty rdzeń chrześcijański".

Wyboru laureatów w każdej kategorii dokona Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz ambasadorów. Wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy do 15 października mogą głosować przez formularz dostępny na stronie kampanii BohaterON.

BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć - Edukacja - Pomoc.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje