Reklama

Marek Plura nie żyje. Senator miał 52 lata

"W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z oddaniem pracował dla Śląska" - przekazał Senat RP.

Senator PO Marek Plura trafił do szpitala trzy dni temu - przekazała w czwartek "Rzeczpospolita". Informacje o ciężkim stanie zdrowia polityka potwierdzał w rozmowie z Interią przewodniczący klubu KO Borys Budka

Z kolei według portalu slazag.pl, powodem hospitalizacji senatora miały być powikłania pogrypowe, związane z problemami oddechowymi.

Premier: Dobry człowiek, oddany sprawom Śląska

Senatora żegnają w sieci politycy z różnych formacji.

"Śmierć senatora Marka Plury wstrząsnęła nami wszystkimi. Dobry człowiek, do końca oddany sprawom Śląska. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Reklama

"Zmarł senator Marek Plura. Znałam go i szanowałam za jego wytężoną pracę prowadzoną mimo wielu przeciwności losu. Niech spoczywa w pokoju wiecznym" - napisała europosłanka PiS Beata Szydło.

"Dobry człowiek o wielkim sercu. Zawsze pomocny i otwarty na innych. Marku, nie zapomnimy o Tobie" - wspomniała z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

"Odpoczywaj w pokoju, Drogi Przyjacielu" - czytamy na profilu PO w regionie Śląskim.

"Marku, całym swoim życiem udowadniałeś, że można być wspaniałym człowiekiem, niezależnie od fizycznych ograniczeń. Twoje serce tych ograniczeń pomocy dla innych nie znało" - napisał senator Krzysztof Kwiatkowski.

O przywiązaniu Plury do ziemi śląskiej wspomniał z kolei poseł PO Wojciech Król.

"Ślązak z krwi i kości; ambasador śląskości i języka śląskiego" - czytamy na jego profilu.

"Wielki smutek. Zmarł Marek Plura. Ślązak, Poseł, dobry Człowiek. Żegnaj Marku" - napisała Monika Rosa (Nowoczesna)

Marek Plura i pomoc osobom z niepełnosprawnościami

Marek Plura urodził się w 1970 roku w Raciborzu. Od urodzenia chorował na zanik mięśni, poruszał się na wózku elektrycznym. Mimo choroby był aktywnym politykiem, a w trakcie swojej kariery piastował wiele stanowisk - od 2007 do 2014 roku był posłem z ramienia PO, między 2014 a 2019 piastował funkcję europosła, zaś w obecnej kadencji był senatorem.

W swojej działalności skupiał się przede wszystkim na pomocy osobom z niepełnosprawnościami, a także na sprawach dotyczących śląskiej kultury, tradycji i języka. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym "Akcent" jako pedagog. Działał aktywnie w Związku Górnośląskim i w Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej.

W Senacie od 2019 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: senatorowie | Marek Plura

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy