Reklama

Reklama

Marek Kuchciński został wybrany marszałkiem Sejmu

Marek Kuchciński (PiS) został w czwartek wybrany marszałkiem Sejmu VIII kadencji. Poparło go 409 posłów. Jego kontrkandydata marszałka seniora Kornela Morawieckiego (klub Ruch Kukiz'15) poparło 42 posłów. - Wybór, jaki podjęliście, traktuję jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczypospolitej - powiedział Kuchciński.

W czwartkowym głosowaniu Kuchcińskiego poparło 409 posłów. Jego kontrkandydata marszałka seniora Kornela Morawieckiego (klub Ruch Kukiz'15) poparło 42 posłów. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 458 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 230 głosów.

"Zobowiązanie do pracy dla dobra RP"

"Obejmując tę godność mam świadomość wagi instytucji marszałka Sejmu, nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej izby wobec Rady Ministrów - mówił Kuchciński - Wybór, jaki podjęliście, traktuję jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczypospolitej".

Reklama

Nowy marszałek Sejmu podkreślił, że polska demokracja jest "jedną z najpełniej ukształtowanych w Europie, choć każdy z nas ma świadomość, że jest demokracją przeżywającą trudności". "W Sejmie na przestrzeni stuleci zasiadali przedstawiciele różnych sił i środowisk społecznych oraz przedstawiciele niemal wszystkich nurtów politycznych" - powiedział Kuchciński.

"W polskiej tradycji i kulturze politycznej Sejm był tradycyjnym forum debaty i sporów" - zaznaczył nowy marszałek Sejmu. Jak zauważył, posłowie różnią się między sobą także obecnie, ale "każdy indywidualnie i wszyscy łącznie" reprezentują naród "w całej jego złożoności politycznej"

- Mamy więc obowiązki narodowe - zaznaczył. Jak powiedział, podstawowym obowiązkiem jest "stanowienie prawa dla pożytku wspólnego". Przekonywał, że Sejm nie może stanowić dobrego prawa "bez konsultacji i wbrew interesom społecznym".

Podziękowanie dla legendy Solidarności

Kuchciński zapewnił, że jako marszałek Sejmu "będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej" i prawa do debaty prowadzonej między rządem a opozycją. Będę marszałkiem współpracującym z prezydentem i nową Radą Ministrów - zadeklarował.  

Kuchciński podziękował także za obdarzenie go "tak wielkim zaufaniem". Dziękował także marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu (klub Ruch Kukiz'15). Jest on dla nas człowiekiem niezwykłych zasług dla niepodległości Polski. Jest człowiekiem legendą, człowiekiem Solidarności - podkreślił nowy marszałek Sejmu.

Kandydaturę Kuchcińskiego przedstawił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Podkreślił m.in., że Kuchciński działał w niezależnym ruchu chłopskim, w tym w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników. Był również współorganizatorem Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" w woj. przemyskim. W latach 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Od 2001 roku jest posłem kolejnym kadencji. Był wicemarszałkiem Sejmu VII kadencji.

"Doświadczenie, zdolności organizacyjne, siła charakteru sprawiają, że jest najlepszym kandydatem na marszałka Sejmu VIII kadencji" - ocenił Terlecki.

Kandydaturę Morawieckiego przedstawił Piotr Apel (Ruch Kukiz'15). "Jeśli chcemy, by na czele Sejmu stał człowiek uczciwy do szpiku kości, a jednocześnie nie chcemy, by władza w Polsce skupiała się wokół jednej partii, bardzo proszę poprzeć Kornela Morawieckiego" - zaapelował Apel.

Morawiecki, to działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej; doktor fizyki, nauczyciel akademicki. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2010 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy