Reklama

Manifestacja opozycji pod Sejmem przeciwko reformie sądownictwa

Pod Sejmem zbierają się przeciwnicy zmian wprowadzanych przez PiS w sądownictwie. W manifestacji, która ma rozpocząć się koło godz. 15 będą uczestniczyć politycy opozycji parlamentarnej oraz opozycyjne środowiska pozaparlamentarne. Organizatorem zgromadzenia odbywającego się pod hasłem "To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu" jest Komitet Obrony Demokracji.

"Powstrzymajmy zamach stanu" - tymi słowami do udziału w manifestacji zachęcał na swojej stronie Komitet Obrony Demokracji. Z kolei posłowie PO apelowali o wspólne przeciwstawianie się "zamachowi lipcowemu".

Jak podaje RMF FM, przed manifestacją zorganizowane zostało spotkanie opozycji, na którym dyskutowano o przebiegu niedzielnego protestu i sposobach walki ze wprowadzaną przez PiS reformą wymiaru sprawiedliwości. 

Teren Sejmu został odgrodzony barierkami, w pobliżu parlamentu jest wielu policjantów. 

Reforma sądownictwa autorstwa PiS

W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął, bez poprawek, dwie uchwalone w tym tygodniu w Sejmie nowelizacje - ustawy o ustroju sądów powszechnych, która zmienia m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakładająca m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców ma wybrać Sejm (dziś wybierają ich środowiska sędziowskie).   

W środę z kolei do laski marszałkowskiej wpłynął projekt PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.     

Reklama

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy