Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska: Liczę, że posłowie przyjmą wspólną rezolucję ws. uchodźców

Mam nadzieję, że Sejm przygotuje rezolucję ws. uchodźców, którą będą mogły przyjąć wszystkie kluby parlamentarne - powiedziała marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wyraziła nadzieję, że rezolucja zostanie przyjęta na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

Kidawa-Błońska była pytana w czwartek w Radiowej Trójce, dlaczego była przeciwna uzupełnieniu porządku obrad Sejmu o informację rządu ws. uchodźców. "Na Konwencie Seniorów ustaliliśmy, że komisja daje więcej możliwości, daje więcej czasu posłom, mogą dowolnie zadawać pytania, prosić o materiały z ministerstw" - powiedziała marszałek. Dodała, że prawdopodobnie w pewnym momencie dojdzie także do debaty plenarnej.

Na piątek około południa, po głosowaniach, zaplanowane jest wspólne posiedzenie sejmowych komisji spraw wewnętrznych i ds. UE w sprawie uchodźców.

Reklama

"Mam nadzieję, i może do tego dojdzie, że Sejm wspólnie przygotuje rezolucję, którą będą mogły przyjąć wszystkie kluby; żebyśmy odnieśli się do tego problemu, który w tej chwili w Europie jest najważniejszy. Posłowie podjęli się takiej pracy i mam nadzieję, że taki wspólny projekt zostanie przez Sejm przyjęty" - powiedziała. Dopytywana powiedziała, że ma nadzieję, iż stanie się to jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

"Bardzo bym chciała, żeby tak się stało, bo Sejm musi dać znak, że to jest dla nas bardzo ważna sprawa. Sejm ma prawo, a nawet obowiązek wskazywać te trudne i ważne momenty" - powiedziała pytana, czy może się to stać podczas piątkowych głosowań.

Na pytanie, czy poza nadzieją ma też jakieś przesłanki, by sadzić, że tak się stanie odpowiedziała, że skoro posłowie zgodzili się na współpracę i tę współpracę podejmują, to zakłada, że dojdą do porozumienia.

"Nikt nie mówił wczoraj, że nie chce pracować, nie chce szukać rozwiązania, mimo że oczywiście każde ugrupowanie ma trochę inne stanowisko" - dodała.

Marszałek Sejmu była też pyta, czy uda się w tej kadencji Sejmu uchwalić ustawę o "frankowiczach". "Senat przygotował bardzo wiele poprawek do tej ustawy i wydaje mi się, że bardzo ciężko będzie w tej kadencji racjonalnie te wszystkie prace wykonać" - oceniła.

"Posłowie pracują, ale z mojego doświadczenia - choć komisje potrafią pracować przez wiele, wiele godzin, to wydaje mi się nierealne w tej kadencji" - dodała.

Pytana, kiedy Sejm może zająć się sprawą uchylenia immunitetu Janowi Buremu (PSL), zaznaczyła, że jeżeli komisja regulaminowa zajmie się tą kwestią zgodnie z planem - 23 września - "to dosyć szybko". Potwierdziła, że Sejm może się zająć tą kwestią na kolejnym posiedzeniu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy