Reklama

Reklama

Macierewicz o czystkach w MON

Dotychczasowi wiceministrowie w MON dobrze wywiązywali się ze swoich zadań, jednak nowy minister obrony ma prawo do własnego zespołu i kształtowania swojej polityki w ramach polityki rządu; to jest jego decyzja - powiedział były szef resortu obrony Antoni Macierewicz.

Macierewicza poproszono we wtorek w TV Republika o ocenę zmian, których dokonano w MON w tym tygodniu. Sebastian Chwałek i Marek Łapiński zostali w poniedziałek powołani przez premiera na stanowiska wiceministrów obrony narodowej. Mateusz Morawiecki odwołał dotychczasowych wiceszefów MON: Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego.

"Każdy ma prawo do własnego zespołu i kształtowania swojej polityki w ramach polityki rządu. Ale trzeba powiedzieć, że byli to bardzo dobrzy ministrowie, a przede wszystkim, że prowadzili bardzo ważne sprawy. Począwszy od wymiaru zagranicznego polityki i przygotowania rozmów związanych z sytuowaniem i rozszerzaniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce, i to nie w wymiarze tylko rotacyjnym, ale też w wymiarze stałej obecności" - powiedział Macierewicz.

Reklama

"Nie są już niezbędni"

Zaznaczył, że ta kwestia była "absolutnie fundamentalna dla naszego bezpieczeństwa". Jak dodał, prowadził ją zespół dotychczasowego wiceministra Smyrgały. "On prowadził od ponad pół roku i przygotował te rozmowy naprawdę dobrze - w wymiarze i logistycznym, i praktycznym, właśnie dotyczącym skali tego wydarzenia" - mówił b. szef MON. Wskazał też w tym kontekście na "bardzo istotną rolę" Sztabu Generalnego WP.

"Widać pan minister (szef MON, Mariusz Błaszczak) ocenił, że te przygotowania są tak daleko posunięte, że do kontynuacji tego zadania - tylko tak mogę to rozumieć - (odwołani wiceministrowie) nie są już po prostu niezbędni i może powierzyć to zadanie osobom, z którymi współpracuje już od dawna. To jest jego decyzja i ja w żadnym wypadku nie chcę się do niej ustosunkowywać" - dodał Macierewicz.

Zasługi Bartosza Kownackiego

Były szef MON podkreślał też zasługi Bartosza Kownackiego dotyczące "całokształtu modernizacji armii".

Odwołani wiceministrowie: Kownacki i Grabski wiceszefami resortu byli od listopada 2015 r. Kownackiemu, podlegały sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii oraz zakupami uzbrojenia i sprzętu wojskowego; Grabski odpowiadał za sprawy związane z infrastrukturą wojskową oraz sprawami socjalnymi.

Dominik Smyrgała odpowiedzialny był za obszar nauki i szkolnictwa wojskowego. Wiceszefem MON był od grudnia 2017 r.

Chwałek, który został sekretarzem stanu, będzie odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia. Będzie też sprawował nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego. Marek Łapiński - w randze podsekretarza stanu - będzie odpowiedzialny za strategię obronną, budżet i sprawy socjalne. Tomasz Zdzikot, który na sekretarza stanu w MON został powołany w ubiegły poniedziałek, ma nadzorować Departament Prawny, kwestie związane z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.  Dotychczasowy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski będzie nadal zajmował się sprawami międzynarodowymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy