Reklama

Reklama

​Macierewicz: Nie mam zamiaru słuchać opozycji

"Nie mam zamiaru słuchać opozycji" - powiedział w sobotę w Chojnicach (woj. pomorskie) minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, komentując zarzuty, że wojewoda pomorski za późno skierował wojsko do pomocy na tereny dotknięte przez nawałnicę.

"Ja nie mam zamiaru w tej sprawie słuchać opozycji, ani głosów ludzi, którzy nie byli na miejscu, nie widzieli i nie rozumieją skali tragedii i skali niezbędnej pomocy. Żołnierze, którzy tam są na miejscu i stoją po pas, albo po szyję, w wodzie i wyciągają te straszliwe zniszczenia, ratują ludzi, wiedzą o tym lepiej" - mówił dziennikarzom szef MON.

Dodał, że to wojewodowie, którzy też "są na miejscu, mają dobre rozeznanie".  

"Dysponujemy ponad dziewięcioma tysiącami żołnierzy i ogromną ilością sprzętu, która jest w każdym momencie do dyspozycji i uruchamiamy go na żądanie i wniosek wojewodów, bo to wojewodowie są odpowiedzialni za teren. Oni wiedzą, jakie środki i gdzie powinny być kierowane - my jesteśmy tu siłą usługową. Wchodzimy do działania wtedy, kiedy władze cywilne nie dają sobie rady i trzeba interweniować ciężkim sprzętem" - tłumaczył Macierewicz.

Reklama

Podkreślił, że jest pod "olbrzymim wrażeniem" dotychczasowych działań żołnierzy przy usuwaniu drzew z koryta Brdy, aby zapobiec wylaniu rzeki na okoliczną miejscowość Rytel.

"Skuteczność ich działań i poświęcenie jest naprawdę wysokiej próby, a to nie są przecież jedyne zespoły, bo i na innych ciekach wodnych pracują żołnierze" - ocenił.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy