Reklama

Reklama

Macierewicz: Chcemy kupować sprzęt dla armii w polskich zakładach

Chcemy kupować sprzęt dla polskiej armii w polskich zakładach - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz na pokazie sprzętu dla Wojsk Obrony Terytorialnej w Warszawie. Zaznaczył jednak, że polskie zakłady muszą dostarczyć sprzęt odpowiedniej jakości i za odpowiednią cenę.

Macierewicz zwrócił uwagę, że MON chce kupować sprzęt dla polskiej armii w polskich zakładach. "Chcemy, żeby było (...) wzmocnienie wzajemne między rozwojem liczebnym polskiej armii i rozwojem technicznym polskiego przemysłu. My nie chcemy kupować wszędzie na świecie, chcemy kupować w Radomiu, Tarnowie, w polskich zakładach. Ale polskie zakłady muszą te produkty dostarczać w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę" - zaznaczył. Wyraził zadowolenie z uczestnictwa w prezentacji sprzętu.

"Bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować nowoczesny, a nawet supernowoczesny sprzęt, który podkomendni pana gen. Wiesława Kukuły, czyli żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieli dostępny, będą mogli mieć na swoim wyposażeniu w najbliższej przyszłości" - podkreślił szef MON.

Reklama

Dostawa pierwszych śmigłowców najpóźniej w marcu

Macierewicz zapowiedział, że dostawa pierwszych nowych śmigłowców dla wojska nastąpi najpóźniej w marcu.

Ministra, który uczestniczył w konferencji w zbrojeniowej spółce PCO S.A., dziennikarze zapytali o jego zapowiedź z 18 stycznia. Macierewicz powiedział wtedy, że pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone siłom specjalnym.

"Właśnie przed chwilą, gdy wchodziłem, powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec tego roku, co oznacza następny miesiąc opóźnienia" - odpowiedział szef MON.

Dodał, że opóźnienie wynika z konieczności dostosowania klauzul dotyczących tajemnicy w Polsce i USA. "Z każdym dokumentem trzeba wędrować przez Atlantyk. To bardzo opóźniło ten proces" - tłumaczył Macierewicz.

18 stycznia, przy okazji przeglądu resortów, Macierewicz zapowiedział, że w tym roku zostanie zakupionych 16 maszyn - po osiem dla wojsk specjalnych i sił morskich. "Pierwsze dwa śmigłowce (...) na przełomie stycznia i lutego zostaną dostarczone polskim siłom specjalnym. Jeżeli chodzi o pozostałe, czyli 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od trzech przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu, tzn. od Mielca, od Świdnika i od Airbusa" - powiedział wtedy minister.

"Żołnierze WOT apolityczni"

Wojska Obrony Terytorialnej nie są tworzone kosztem budżetu na modernizację sił zbrojnych - zapewnił w czwartek minister obrony Antoni Macierewicz.

"Żadna złotówka z budżetu na modernizację armii nie została przesunięta na Wojska Obrony Terytorialnej, WOT powstają dzięki powiększeniu budżetu, a nie dzięki przeniesieniu jakiejś części budżetu" - powiedział szef MON, który wziął udział w pokazie sprzętu dla żołnierzy nowego rodzaju sił zbrojnych.

Odnosząc się do obaw, że do obrony terytorialnej będą przyjmowani osoby o poglądach skrajnie prawicowych, Macierewicz zapewnił, że tak jak w pozostałych rodzajach sił zbrojnych żołnierze WOT muszą być podczas służby apolityczni i obowiązuje ich zakaz jakiejkolwiek przynależności politycznej.

Pytany o wyposażenie WOT, Macierewicz powiedział, że pierwszych kilkanaście tysięcy karabinków modułowego systemu broni strzeleckiej, noktowizorów i innego sprzętu "zostanie im dostarczonych, żeby mieli poczucie, że są żołnierzami mogącymi skutecznie odeprzeć każdego wroga".

Ryszard Kardasz, prezes PCO, w którego siedzibie odbyła się prezentacja, zapewnił, że firma jest gotowa wyposażyć bataliony obrony terytorialnej w oczekiwany sprzęt. Dodał, że od prezesów innych spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wie, że również są gotowe do dostaw. Według Macierewicza, na pewno zostanie dostarczonych 1,5 tys. przenośnych zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Piorun, za które MON już zapłaciło.

Jak powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, w pierwszej kolejności potrzebne jest wyposażenie indywidualne, jak broń osobista i noktowizory, bo w pierwszym roku żołnierze WOT będą szkoleni indywidualnie z podstaw walki i przetrwania na polu walki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy