Reklama

Reklama

Łukasz Szumowski: Nie ma danych, które nakazywałyby wycofać lek z metforminą

Rekomendacje na teraz są takie, że pacjent odniesie większe korzyści przyjmując lek nadal. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia tym lekiem - przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. To reakcja na niepokojące doniesienia o tym, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

W leku wykryto śladowe ilości nitrozoaminów

- Mieliśmy spotkanie w szerokim gronie, z konsultantami krajowymi. Wnioski, które wynikają ze spotkania, w oparciu również o informacje z pracy podległych nam instytucji i instytucji europejskich są takie, że powinniśmy w tej chwili mówić nie o zanieczyszczeniu tylko o rozpoznaniu substancji, która jest prawdopodobnie ubocznym skutkiem syntezy. To nie jest tak, że coś się stało podczas produkcji leku, ale zostały wykryte w śladowych ilościach nitrozoaminy, występowały tam od zawsze, albo od długiego czasu. To daje nam sygnał alarmowy - przekazał Szumowski po porannej naradzie w ministerstwie.

- Pacjenci, którzy przyjmowali metforminę ewidentnie mają korzyści zdrowotne, pomimo śladowych ilości substancji, które znajdowały się w tym leku - zaznaczył. 

Reklama

Minister zwrócił uwagę, że nitrozoaminy są obecne w bardzo wielu miejscach wokół nas, wielu produktach spożywczych czy codziennego użytku. - Tak że to nie jest tak, że ta substancja jest jakaś ekstraordynaryjna. Pytanie, w jakim jest stężeniu - mówił. 

Zapewnił, że w wielu seriach metforminy substancja jest w granicach normy. "Oczywiście normy są bardzo surowe, restrykcyjne. W bardzo wielu seriach metforminy te normy nie są przekroczone" - wyjaśniał. 

Pacjenci powinni nadal przyjmować lek

Szumowski podkreślił, że polskie służby ani Europejska Agencja Leków, nie mają danych, na podstawie których lek należałoby wycofać z rynku.

- Rekomendacje na teraz są takie, że pacjent odniesie większe korzyści przyjmując ten lek nadal. Zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia - powiedział.

- Jeżeli tylko pojawi się informacja, że normy są przekroczone w którejś z serii, to lek zostanie wycofany z rynku - oświadczył Szumowski. 

Minister przekazał, że w tej chwili nie wiadomo konkretnie, w których seriach normy leków normy zostały przekroczone.

-Alarmistyczne sygnały, że lek jest groźny, są przedwczesne. W Polsce jest ponad dwa miliony osób, które się tym lekiem leczą. Nie ma w tej chwili żadnych danych, które nakazywałby wycofać którąś partię produktu - zaznaczył.

Minister uspokajał że komunikat Europejskiej Agencji Leków nie był utrzymany w alarmistycznym tonie.

Niepokojące doniesienia "DGP"

We wtorek wieczorem "Dziennik Gazeta Prawna" poinformowała, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący, rakotwórczy związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Gazeta przekazała, że w środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej na ten temat.  

Cytowany przez "DGP" prof. Zbigniew Fijałek z WUM wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. "Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników" - podaje dziennik.

Leki, które mogą zawierać szkodliwą substancję

"DGP" w artykule wymienił dostępne w Polsce preparaty zawierające metforminę: Avamina (tabletki powlekane), Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Etform (tabletki powlekane), Etform 500 (tabletki powlekane), Etform 850 (tabletki powlekane), Formetic (tabletki powlekane), Glucophage 500 (tabletki powlekane), Glucophage 850 (tabletki powlekane), Glucophage 1000 (tabletki powlekane), Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Metfogamma 500 (tabletki powlekane), Metfogamma 850 (tabletki powlekane), Metfogamma 1000 (tabletki powlekane), Metformax 500 (tabletki), Metformax 850 (tabletki), Metformax 1000 (tabletki powlekane), Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu), Metformin Bluefish (tabletki powlekane), Metformin Galena (tabletki), Metformin Vitabalans (tabletki powlekane), Metifor (tabletki), Siofor 500 (tabletki powlekane), Siofor 850 (tabletki powlekane), Siofor 1000 (tabletki powlekane) oraz Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu). 

"Z naszych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę" - ustaliła "DGP".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje