Reklama

Reklama

Łukasz Szumowski liderem zaufania, ale jego notowania spadają. Sondaż IBRiS

Minister zdrowia Łukasz Szumowski cieszy się największym zaufaniem wśród polityków, ale - w porównaniu do poprzedniego miesiąca - jego notowania spadają. Tuż za nim w rankingu jest prezydent Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Według poprzedniego, kwietniowego sondażu minister zdrowia Łukasz Szumowski, rządowa twarz walki z koronawirusem, cieszył się zaufaniem 51,1 proc. respondentów, a brak zaufania do niego deklarowało jedynie 12 proc. badanych. 

Na początku maja ministrowi zdrowia ufa 43,9 proc. uczestników badania. Liczba pozytywnych ocen spadła o 7,2 pkt. proc. Wyraźnie przybyło też osób, które deklarują brak zaufania do Szumowskiego - dziś to 31,5 proc. (wzrost o 19,5 pkt. proc.).

Na drugim miejscu w rankingu plasuje się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 43,7 proc. respondentów (spadek o 0,8 pkt. proc.), a trzeci jest premier Mateusz Morawiecki z zaufaniem na poziomie 40,9 proc. (spadek o 1,6 pkt. proc.).

Na czwartym miejscu jest lider PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz, cieszący się zaufaniem 37,2 proc. badanych (spadek o 2,4 pkt. proc.).

Kaczyński odrabia straty

Reklama

Piąte miejsce zajmuje Jarosław Kaczyński, do którego zaufanie deklaruje 34,8 proc. respondentów. Notowania prezesa PiS wzrosły o 6,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Na szóstym miejscu jest kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, któremu ufa 32,7 proc. uczestników badania. Poprawił wynik o 6,6 pkt. proc. i w rankingu awansował o pięć miejsc. 

Dalej w pierwszej dziesiątce plasują się: były premier Donald Tusk (32,4 proc, wzrost o 4,1 pkt proc.), marszałek Senatu Tomasz Grodzki (31,8 proc., wzrost o 5 pkt. proc.), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (28,2 proc., wzrost o 1,2 pkt. proc.) i lider PO Borys Budka (27,7 proc., wynik bez zmian). 

Gowin na podium rankingu nieufności

Z kolei liderem rankingu nieufności jest Janusz Korwin-Mikke, któremu nie ufa aż 75,4 proc. respondentów. Na podium są też lider Porozumienia Jarosław Gowin z wynikiem 56,8 proc. i kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, do której brak zaufania deklaruje 53,5 proc. Nieufność powyżej 50 proc. wzbudzają też Paweł Kukiz (53,3 proc.), Krzysztof Bosak (53,1 proc.), Jarosław Kaczyński (52,9 proc.) i Donald Tusk (50,6 proc.). 

Najmniej negatywnych emocji wzbudza Adrian Zandberg z Lewicy, któremu nie ufa 25,6 proc. uczestników badania. 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 29 kwietnia - 2 maja 2020 na reprezentatywnej próbie 1100 osób, metodą CATI.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy