Reklama

Reklama

Ludowcy organizują w Sejmie "Kongres poszkodowanych"

W Sejmie, z inicjatywy Polskiego Stronnictwa Ludowego, odbędzie się "Kongres poszkodowanych" - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). W zamyśle jego uczestnikami mają być osoby i organizacje poszkodowane przez polski wymiar sprawiedliwości. Spotkanie odbędzie się 18 lutego w Sali Kolumnowej.

"Będzie to tak zwany Kongres poszkodowanych, gdzie ludzie będą mówili o krzywdach jakich doznali od wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił wicemarszałek.

Wicemarszałek dodał, że jest to też realizacja dezyderatu, który został przyjęty podczas zorganizowanego przez PSL na początku stycznia okrągłego stołu w sprawie wymiaru sprawiedliwości. W dezyderacie zapowiedziano między innymi, że "okrągły stół" jest początkiem drogi wypracowania konsensusu dotyczącego "prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości".

Uczestnicy spotkania powołali wówczas dwa zespoły eksperckie, które mają pracować na rzecz tej reformy. Są to: zespół ekspercki do spraw bieżących wydarzeń w wymiarze sprawiedliwości, między innymi Krajowej Rady Sadownictwa, Sądu Najwyższego, ustroju sądów powszechnych oraz zespół ekspercki do spraw uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości. Ten drugi zespół ma się też zajmować udziałem czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości, wprowadzeniem instytucji sędziego pokoju, zmianami w procedurach i nadzorem nad sądami.

Reklama

Jak podkreślił we wtorek Zgorzelski Kongres będzie to jednocześnie inauguracja zespołu, który będzie zajmował się sprawami społecznymi. Dodał, że na początku marca powstanie też drugi zespół dotyczący spraw ustrojowych.

"Państwa obecność wpłynie na jakość merytorycznego spotkania"

W zaproszeniu na kongres, wicemarszałek Sejmu podkreślił, że z wielką radością przyjął ogromny odzew ze strony wszystkich środowisk biorących udział w obradach okrągłego stołu poświęconemu wymiarowi sprawiedliwości. "Głosy, które wybrzmiały podczas spotkania nie pozostawiają wątpliwości, że nasza inicjatywa jest słuszna i należy kontynuować rozpoczęte prace zmierzające do uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył.

"Państwa obecność wpłynie na jakość merytorycznego spotkania, na którym będziemy wypracowywać strategię naprawy wymiaru sprawiedliwości. Reforma, którą należy przeprowadzić w mojej opinii musi uwzględniać uspołecznienie procesu sądowego, zmniejszać koszty postępowań oraz stanowić pewność, że nikt nie zostanie niesłusznie skazany" - dodał Zgorzelski.

"Wiem, że Polacy oczekują przyspieszenia rozpatrywania ich spraw, oczekują wolnych sądów bez nacisków, czy to politycznych, czy ekonomicznych. Oczekują przede wszystkim sprawiedliwości. Spotkanie ma na celu zebranie wszystkich opinii od zaproszonych gości, które będą uwzględnione w pakiecie reform, na które wszyscy czekamy" - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje