Reklama

Loty Kuchcińskiego. CIS: Prawa nie złamano

Opozycja domaga się dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i dyrektora Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzeja Grzegrzółki. "Od wielu tygodni regularnie okłamywali opinię publiczną w sprawie lotów marszałka Sejmu. Według nich, sprawą powinien zająć się z urzędu Prokurator Generalny" - powiedzieli politycy PO-KO. "Prawo nie zostało złamane" - odpowiedział dyrektor CIS.

Politycy klubu PO-KO oświadczyli na konferencji prasowej w środę, że domagają się natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz dyrektora CIS Andrzeja Grzegrzółki, którzy - jak zaznaczyli - od wielu tygodni regularnie okłamywali opinię publiczną ws. lotów marszałka Sejmu. Według nich, sprawą powinien zająć się z urzędu Prokurator Generalny.

"Marszałek wyjaśnił już sprawę"

"Marszałek Sejmu miał okazję szczegółowo odnosić się do informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej. Na poniedziałkowej konferencji podkreślił, że prawo nie zostało złamane. Zaznaczył jednocześnie, iż ubolewa, jeżeli te doniesienia kogoś mogły urazić. Marszałek Sejmu zwrócił równowartość przelotów członków rodziny - w sumie 43 tys. zł, a pieniądze trafiły między innymi na cele charytatywne" - powiedział dyrektor CIS pytany o żądania PO.

Reklama

"Sejm jest miejscem dyskusji, czasami też sporów. Śledzę aktywność parlamentarzystów z uwagą" - dodał dyrektor CIS.

Posłowie PO-KO mówili w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że z lotów samolotem z marszałkiem Sejmu w sposobu nieuprawniony - "jak prywatnym odrzutowcem" - korzystali m.in. Stanisław Piotrowicz, Maria Piotrowicz, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska "i wielu innych, w tym asystenci marszałka Kuchcińskiego".

"Żadna z tych osób nie spełnia kryterium instrukcji HEAD, która mówi wyraźnie o członkach oficjalnych delegacji. Tymczasem, jak nazwać loty po głosowaniach tych posłów z rodzinami do domu, którzy byli wciągani na listę jako członkowie oficjalnej delegacji. To jest skandaliczne zachowanie, które nadużywa zaufania publicznego i wiarygodności" - powiedział poseł PO-KO Robert Kropiwnicki.

"Chcemy natychmiastowej dymisji"

Podkreślił, że Platforma Obywatelska domaga się "natychmiastowej dymisji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i zwrotu wszystkich pieniędzy do kasy państwa, które zostały przeznaczone na finansowanie lotów polityków PiS, żon polityków PiS i jeszcze zobaczymy kogo". Cezary Tomczyk (PO-KO) stwierdził, że do dymisji powinien podać się także dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w poniedziałkowym oświadczeniu przeprosił "wszystkich, którzy poczuli się urażeni" jego postępowaniem w związku z przelotami flotą rządową wraz z rodziną i zadeklarował wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych. Poinformował jednocześnie, iż zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa.

Wykaz lotów Kuchcińskiego

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka poinformował, że jeszcze tego samego dnia opublikuje informacje na temat lotów rządowymi samolotami marszałka Kuchcińskiego w tej kadencji Sejmu. Zapewnił, że będzie to kompletna, szczegółowa informacja.

W poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano "wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz CIS zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Jak wynika z wykazu 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną).

W wykazie opublikowanym przez CIS znalazły się informacje dotyczące liczby podróży krajowych, liczby pasażerów na pokładzie (bez uwzględnienia nazwisk czy funkcji) oraz cel wizyty. W wykazie pod poszczególnymi pozycjami są wymienione zarówno podróże w jedną stronę, jak i w obie strony (z lotem powrotnym). W jednym przypadku pod jedną pozycją zapisano podróż na trasie Rzeszów - Warszawa - Szczecin - Warszawa - Rzeszów. Za każdym razem na pokładzie znajdowało się od 1 do 26 osób. W jednej pozycji nie podano liczby pasażerów.

Wśród celów lotów dożynki i odpust

Z informacji wynika, że w 2016 r. marszałek podróżował służbowo statkami powietrznymi rządu cztery razy (w tym trzy razy w obie strony). W zestawieniu poinformowano też o dwóch podróżach (w jedna stronę) wykonanych w 2017 r. Najwięcej pozycji - 47 - jest w 2018 r., a w 2019 r. jest ich 32.

Wśród celów lotów znalazły się m.in. prowadzenie obrad Sejmu, spotkania w Sejmie, Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie, spotkania z samorządowcami i władzami województwa, Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej z udziałem Przewodniczącego KEP Abp. Stanisława Gądeckiego, XXXV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej oraz Dożynki Powiatu Jarosławski, spotkania z mieszkańcami i spotkania z ambasadorami.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy