List otwarty dawnej załogi ORP Sokół do premiera. "Nadszedł czas decyzji"
Dawna załoga ORP Sokół w liście otwartym do premiera Donalda Tuska i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza apeluje o pilne podjęcie odwlekanych od 28 lat decyzji w sprawie wyboru nowych okrętów podwodnych. Nadawcy zwracają uwagę, że "dalsze opóźnianie decyzji staje się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski".

"W środę 4 czerwca rocznicę podniesienia bandery obchodziłby ORP Sokół - jeden z okrętów podwodnych typu Kobben, które przez niemal 20 lat dbały o bezpieczeństwo Polski" - przekazała na platformie X Marynarka Wojenna RP.
Okręt ten intensywnie uczestniczył w wielu sojuszniczych i narodowych ćwiczeniach, głównie na Bałtyku i w Cieśninach Duńskich. Zakończył służbę w Marynarce Wojennej RP w 2018 roku.
Został udostępniony zwiedzającym i ustawiony na dziedzińcu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w środę byli członkowie załogi wspominali dzień, w którym Sokół wszedł do służby w Marynarce Wojennej RP.
Tego dnia postanowili również wystosować list otwarty do premiera Donalda Tuska i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, w którym opisują ciężką sytuację Marynarki Wojennej w Polsce.
List otwarty do premiera. Dawna załoga ORP Sokół apeluje
Byli członkowie załogi OPR Sokół napisali, że minęło 28 lat od rozpoczęcia starań o zakup okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP i przez ten czas żaden rząd "nie był w stanie podjąć ostatecznej decyzji o pozyskaniu nowoczesnych okrętów podwodnych w ramach programu Orka".
"W obliczu dynamicznie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, dalsze opóźnianie decyzji staje się poważnym zagrożeniem dla interesów Polski i bezpieczeństwa morskiego państwa" - czytamy w liście.
Załoga zaznacza, że "siły podwodne to nie tylko narzędzie odstraszania, ale także strategiczny komponent zdolny do zabezpieczenia morskich linii komunikacyjnych, prowadzenia rozpoznania, morskich operacji specjalnych oraz ochrony morskiej infrastruktury krytycznej".
"My, członkowie załogi ORP Sokół (...) wzywamy Rząd RP do podjęcia pilnych i konkretnych działań zmierzających do odbudowy sił podwodnych Marynarki Wojennej" - zaapelowano.
Całość listu skwitowano słowami: "czas honorowych deklaracji minął, nadszedł moment decyzji".
Program Orka. Co to jest?
Program Orka to polski program, którego celem jest pozyskanie nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Program ten jest w realizacji od wielu lat i ma na celu podtrzymanie polskich zdolności podwodnych.
Pod koniec 2024 roku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że realizacja programu Orka, w ramach którego marynarka wojenna miała pozyskać m.in. nowe okręty podwodne, to "sprawa honoru".
Jak zadeklarował szef MON, resort zrobi wszystko, by w 2025 r. podpisać kontrakt na nowoczesne okręty podwodne.
Wicepremier zapowiadał wówczas, że oferty mają pochodzić ze Szwecji, Niemiec (zarówno indywidualnie, jak i w połączeniu z Norwegią), Francji, Hiszpanii, a także z Korei Płd.