Reklama

Reklama

List do Donalda Tuska. Zbigniew Ziobro zapowiada działania prokuratury

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wszczęcie przez prokuraturę postępowania w sprawie listu z pogróżkami, który otrzymał lider PO Donald Tusk. Obraźliwe listy, których autor grozi adresatom śmiercią, otrzymało we wtorek wielu polityków opozycji i dziennikarzy.

Chodzi o list, o którym lider PO Donald Tusk poinformował we wtorek w krótkim nagraniu umieszczonym na Twitterze. Tusk zwrócił uwagę, że otrzymał pismo z groźbami w dniu urodzin zamordowanego w 2019 r. prezydent Gdańska Pawła Adamowicza. Według szefa PO w Polsce narasta fala nienawiści, za którą odpowiedzialny jest prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Zbigniew Ziobro do Donalda Tuska: Dość tej szczujni!

Do tych doniesień odniósł się w środę minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro. "Zaduszki to dzień, gdy Polacy wspominają zmarłych i oddają im szacunek, a nie żerują na ich śmierci, jak D. Tusk przywołujący śp. P. Adamowicza, by atakować J. Kaczyńskiego. Dość tej szczujni! Trzeba opamiętania! W sprawie listu, o którym mówi, prokuratura wszcznie postępowanie" - napisał na Twitterze szef MS.

Reklama

W kolejnym wpisie Ziobro określił nagranie Tuska jako "szczyt cynizmu"! "Gdzie był Donald Tusk, kiedy jego polityczny wychowanek Janusz Palikot mówił na wieczorze wyborczym PO: 'zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż'?! Kilka miesięcy później próbował tego dokonać członek PO - Ryszard Cyba" - napisał Ziobro.

Obraźliwe listy, których autor grozi adresatom śmiercią, otrzymało we wtorek wielu polityków opozycji i dziennikarzy. Wśród nich są m.in. były szef MSZ, europoseł Radosław Sikorski oraz posłowie KO: Dariusz Joński i Paweł Kowal. W związku z groźbami Joński zawiadomił prokuraturę.

Donald Tusk dostał list z groźbami

Tusk w opublikowanym nagraniu zacytował fragmenty wiadomości, które - jak zastrzegł - "nadają się do zacytowania". - "Wpakuję Ci nóż desantowy w brzuch, jak Stefan W. (w liście było pełne nazwisko - przyp. red.) temu - tu wulgaryzm - Adamowiczowi" - powiedział Tusk, przytaczając jedną z fraz korespondencji.

Według niego autor zamieścił też groźby pod adresem bohaterki powstania warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej. "Ją też zabiję przed 11 listopada, pomogę oczyścić mój kraj, zostanę bohaterem jak Stefan W. I kończy się list słowami: "jesteś skazany na śmierć za zdradę ojczyzny. Wyrok wydano w imieniu Polski podziemnej" - cytował lider PO.

Donald Tusk: Jarosławie Kaczyński, jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny

Zaznaczył, iż nie jest to pierwszy list z pogróżkami, jaki do tej pory otrzymał. - Ale w ostatnich miesiącach, tygodniach jest niepokojąco więcej tego typu korespondencji. W Polsce narasta fala nienawiści, pogardy, coraz częściej także przemocy - zauważył Tusk.

Jego zdaniem odpowiedzialny jest za to prezes PiS. - Jarosławie Kaczyński, jesteś za to bezpośrednio odpowiedzialny - jako szef obozu władzy i jako wicepremier do spraw bezpieczeństwa. Jesteś odpowiedzialny za narastanie tej fali, za rosnący niepokój, rosnący strach. Nie zostawimy tej sprawy, nie będziemy milczeć i wiedz jedno - nie damy się zastraszyć - oświadczył Tusk.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje