Reklama

Liderzy Lewicy podpisali wspólną deklarację

Przywrócenie i wzmocnienie mandatu demokratycznych instytucji odpowiedzialnych za rządy prawa w Polsce, rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości i wdrożenie wyroków europejskich trybunałów w sprawie praworządności - to deklaracja, jaką w sobotę złożyli liderzy Lewicy.

W sobotę w Warszawie odbył się kongres Partii Europejskich Socjalistów "Prawo. Europa. Sprawiedliwość", na którym Lewica przedstawiła propozycje dotyczące praworządności, a liderzy podpisali "Deklarację na rzecz Europy praworządnej".

W deklaracji zwrócono uwagę, że państwo oparte na rządach prawa, to państwo sprawiedliwe, bezpieczne i przewidywalne. Dodano, że życie społeczne oparte na niezależnych i silnych instytucjach to przejrzystość, pewność i spokój obywateli i obywatelek.

Deklaracja liderów Lewicy

Liderzy Lewicy w dokumencie zadeklarowali przywrócenie i wzmocnienie mandatu demokratycznych instytucji odpowiedzialnych za rządy prawa w Polsce, a także przywrócenie szacunku i legitymacji działania TK. Zadeklarowali też niezależność sędziowską, uregulowanie przejrzystości postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów i prokuratorów, rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości.

Reklama

Zadeklarowali też przywrócenie konstytucyjnej legitymacji działania Krajowej Radzie Sądownictwa, wdrożenie wyroków europejskich trybunałów w sprawie praworządności, włączenie czynnika społecznego w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości oraz wzmocnienie pozycji zawodowej i płacowej pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Pod deklaracją podpisali się m.in. Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: lewica

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy