Reklama

Reklama

Lex Czarnek. Agata Kornhauser-Duda po spotkaniu z posłankami KO

- Spotkanie było owocne, jesteśmy zadowolone. Pani prezydentowa podzieliła nasze obawy co do zapisów tej ustawy - mówiły po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej. Posłanki spotkały się z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, by porozmawiać z nią o nowelizacji prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek. Ich wątpliwości dotyczą przede wszystkim punktów dotyczących zwalniania dyrektorów szkół bez wypowiedzenia i kompetencji kuratorów, dotyczących wpuszczania organizacji pozarządowych do szkół.

O spotkanie w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego zwróciły się do Agaty Kornhauser-Dudy, dziś pierwszej damy, wcześniej - nauczycielki, posłanki KO: Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer. Pierwsza dama zaprosiła je do Pałacu Prezydenckiego na poniedziałek.

- Pani prezydentowa przeciwna jest wielu rozwiązaniom z lex Czarnek - mówiła po spotkaniu Katarzyna Lubnauer. Jak wskazała, gdyby to Kornhauser-Duda decydowała o tej ustawie, nowe przepisy nie weszłyby w życie. 

Posłanki podkreślały, że pierwsza dama dobrze znała zapisy ustawy, zna też realia polskiej szkoły i podzieliła ich obawy co do proponowanych zmian. Jak relacjonowały, żona prezydenta obiecała, że porozmawia z mężem o tej nowelizacji.

Reklama

Krystyna Szumilas podkreśliła, że było widać duże zainteresowanie prezydentowej stanowiskiem posłanek KO na temat tej ustawy. Relacjonowała, że Kornhauser-Duda bardzo dokładnie wypytywała o to, jakie konsekwencje mogą przynieść poszczególne zapisy ustawy.

- I w końcowym efekcie zgodziła się z nami, że są to niebezpieczne zapisy dla polskiej szkoły, że są to zapisy, które mogą spowodować zamknięcie szkoły przed organizacjami pozarządowymi, że ten nadzór kuratora nad zatrudnianiem i zwalnianiem dyrektora jest również zbyt duży i w konsekwencji może przynieść szkodę szkole i uczniom, jak również sprawa przekazywania danych osobowych nauczycieli pomiędzy bazami bez takiej konieczności rzeczywistej, też jest procederem niebezpiecznym - powiedziała posłanka KO.

- To jest bardzo obiecująca informacja, to popatrzenie na szkołę oczami nauczyciela, oczami osoby, która kiedyś w szkole pracowała i która może być sprzymierzeńcem w naszych działaniach, by "lex Czarnek" odrzucić - stwierdziła.

Kinga Gajewska powiedziała z kolei, że pierwsza dama podzieliła ich obawy co do zapisów ustawy. - Przede wszystkim w tych trzech przypadkach, czyli zwalniania dyrektora bez wypowiedzenia, wzrostu kompetencji kuratorów oświaty - jeśli chodzi o wpuszczanie organizacji pozarządowych do szkół i trzecie - jeśli chodzi o zapisy dotyczące inwigilowania nauczycieli. I jako była nauczycielka wyraziła się dosyć jasno, co uważa o ustawie - powiedziała posłanka KO.

- W naszym przekonaniu uzbroiłyśmy [pierwszą damę] w naprawdę mocne argumenty przeciwne tej ustawie, przedstawiłyśmy listę 100 organizacji pozarządowych, które sprzeciwiają się "lex Czarnek" i całą listę, która zaprezentowała nam pani kurator Barbara Nowak, organizacji, które nie będą miały wstępu do szkół małopolskich, co może być tylko początkiem szarży ministerstwa i obiecała nam również to, że postara się być na spotkaniu z ministrem (edukacji, Przemysławem) Czarnkiem i prezydentem Andrzejem Dudą - dodała Gajewska.

Barbara Nowacka zauważyła, że Kornhauser-Duda znakomicie znała zapisy dyskutowanej ustawy. Dodała, że podczas spotkania posłanki KO proponowały zorganizowanie spotkania, w którym udział wzięliby przedstawiciele organizacji pozarządowych i młodzieży, tak by para prezydencka mogła zapoznać się z ich argumentami.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, że taka normalna rozmowa o szkole, która powinna się toczyć między ministerstwem a posłami i posłankami, w tym opozycji - ludźmi znającymi się na edukacji - miała miejsce i możemy tylko powiedzieć, że to wstyd, że minister Czarnek nie chce się takiej rozmowy podjąć - dodała Nowacka.

Z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem porozmawia dziś o godz. 19:20 Bogdan Rymanowski. "Gość Wydarzeń" do obejrzenia w Polsacie, Polsat News i w Interii.

Lex Czarnek. Co zakłada?


Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego 13 stycznia. Zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Teraz nowelą zajmuje się Senat.

Według nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy