Reklama

Reklama

Lewica stworzyła "Raport o stanie państwa". Gawkowski: Gorsza zmiana

- Symbol sześciu lat PiS to ta bariera, która odgradza nas od społeczeństwa, która pokazuje, że obietnice zostały wyrzucone do kosza, że szansa na lepszą Polskę została zaprzepaszczona - mówił Krzysztof Gawkowski w czasie prezentacji "Raportu o stanie państwa" po sześciu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę. Wiemy jak to zrobić, wiemy z kim to zrobić - dodał Robert Biedroń.

W wystąpieniu rozpoczynającym prezentację dokumentu Gawkowski ocenił, że przygotowany przez klub parlamentarny Lewicy dokument to raport o "sześciu latach zawodu". - Mieliśmy mieć poprawę ochrony zdrowia, lepsze finanse publiczne, odpowiedzialne państwo, pluralizm w mediach publicznych - to wszystko miało być realizowane. Niestety, partia Jarosława Kaczyńskiego w wielu miejscach zawiodła, a w jeszcze większej ilości po prostu nie realizuje swoich obietnic" - mówił.

Gawkowski ocenił, że symbolem rządów PiS są barierki stojące przed Sejmem, Trybunałem Konstytucyjnym, redakcjami mediów publicznych i w wielu innych miejscach, które "powinny być ostoją polskiej demokracji". - Symbol sześciu lat PiS to ta bariera, która odgradza nas od społeczeństwa, która pokazuje, że obietnice zostały wyrzucone do kosza, że szansa na lepszą Polskę została zaprzepaszczona - mówił.

Reklama

"Raport o stanie państwa". Gawkowski: Jest gorsza zmiana

Polityk zarzucił PiS-owi, że obiecywał zmiany w polityce społecznej, polityce klimatycznej oraz w zarządzaniu państwem. - Mamy nepotyzm, największą od dekady inflację, wciąż rosnącą skalę nadużyć ustrojowych. Program 500+ został zastąpiony programem drożyzna+. To jest obraz prawdy sześciu lat rządów PiS - podkreślił Gawkowski.

- Miała być dobra zmiana, a jest gorsza zmiana dla Polek i Polaków. Depcze się prawa kobiet. Nie szanuje się osób o innym wyznaniu. Bezpieczeństwo państwa jest wykorzystywane do celów politycznych - wyliczał poseł Lewicy.

Przekazał, że "Raport o stanie państwa" to dokument liczący 18 rozdziałów. Wskazywał, że sześć lat rządów PiS musi być udokumentowane, by "przyszłość mogła ocenić, co PiS zrobiło złego i gdzie zawiodło". - Zobowiązaniem Lewicy jest to, żeby ten raport trafił do każdego polskiego domu. Żeby ten raport był nie tylko oceną, ale i świadectwem, jak PiS przez sześć lat niszczyło Polskę - dodał.

"Raport o stanie państwa". Biedroń: Byliśmy zawsze z Polakami

- Jako Lewica dzisiaj wysyłamy jasny i ważny sygnał: jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę. Wiemy jak to zrobić, wiemy z kim to zrobić. Jesteśmy przygotowani i przygotowane - powiedział Biedroń.

- Kiedy przed ostatnie sześć lat rządy PiS demolowały Polskę, my, jako Lewica byliśmy zawsze z Polkami i Polakami: na ulicach, wspierając organizacje pozarządowe, będąc w polskim parlamencie, w Parlamencie Europejskim. Wszędzie tam słyszany był nasz głos: głos ludzi, którzy są wrażliwi na dyskryminację i wykluczenie, ludzi, którzy marzą o innej Polsce, niż ta, którą oferuje nam PiS - oświadczył.

Zapewnił, że Lewica ma prawdziwe recepty i rozwiązania na polskie bolączki, a nie "populistyczne hasła, które dzielą i obrażają".

Biedroń podkreślił, że "Raport o stanie państwa" to merytoryczny dokument poświęcony 18 sektorom funkcjonowania państwa, który stanie się dla Lewicy "drogowskazem na kolejne miesiące i lata ku jakiej Polsce chcemy zmierzać".

- Dzisiaj pokazujemy nie tylko raport ze stanu naszego państwa, ale także recepty, jak doprowadzić do tego, żeby PiS nie rządziło, Polska rozwijała się tak, jak na to zasługuje, a Polski i Polacy w końcu czuli, że Polska jest domem nas wszystkich, a nie tylko tych, którzy noszą legitymację PiS - dodał europoseł.

Rzeczniczka PiS: To zbiór propagandowych hasełek

Raport Lewicy oceniła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Raport charakteryzuje się miałkością. (To) zbiór propagandowych hasełek. W sposób nieprawdziwy opisuje stan państwa i dotychczasowe dokonania rządów PiS - wskazała Czerwińska.

Jej zdaniem "przedstawione w nim rekomendacje są chaotyczne, nie ma też opisanej drogi ich realizacji". - Nie wypada pisać na kolanie raportu o stanie państwa. To niepoważne - dodała.

Jednocześnie rzeczniczkę PiS zapewniła, że jej partia swoje "zobowiązania wobec Polaków będzie konsekwentnie realizować, ciężko pracując dla Polski".

Reklama

Reklama

Reklama