Reklama

Lewica chce szybkiego powołania RPO. Anita Czerwińska: Ten pośpiech ma charakter polityczny

Klub Lewicy chce, aby porządek najbliższego posiedzenia Sejm został rozszerzony o powołanie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. "Pospieszanie przez Lewicę ma charakter polityczny, takiego robienia wokół tej sprawy jakichś problemów, jakiegoś konfliktu, a Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być w takich warunkach, pod jakąś presją wybierany" - uważa rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

W poniedziałek 14 września szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski skierował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o powołanie nowego RPO. Najbliższe posiedzenie izby zaplanowane jest na środę i czwartek.

Śmiszek w rozmowie z Polską Agencją Prasową zwrócił uwagę, że już kilka dni temu skończyła się 5-letnia, konstytucyjna kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO i obowiązkiem parlamentarzystów jest zapewnienie obywatelom dostępu do pomocy świadczonej przez nowego Rzecznika.

"Nie może być tak, że gierki polityczne, przeciągnie liny wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy i walki personalne wstrzymują wybór nowego RPO" - powiedział Śmiszek, nawiązując do rozmów wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy dotyczących rekonstrukcji rządu.

Reklama

Zgłoszona jedna kandydatura

W uzasadnieniu wniosku o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o powołania nowego RPO posłowie Lewicy zwrócili uwagę, że 9 września br. upłynęło pięć lat od powołania Adam Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich i zgodnie z ustawą i uchwałą Sejmu rozpoczęto procedurę powołania nowego Rzecznika. Termin zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich upłynął 10 sierpnia br. Zgłoszono jedną kandydaturę - Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

"Następnym etapem powinno być posiedzenie właściwej komisji sejmowej oraz Sejmu RP, podczas którego odbędzie się głosowanie na zgłoszoną kandydaturą. W poszanowaniu przepisów o powołaniu Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w celu ugruntowania pozycji ustrojowej jego urzędu, debata i głosowanie powinny znaleźć się w porządku najbliższego posiedzenie Sejmu RP w dniach 16-17 września br." - zaznaczono we wniosku.

Jak podkreślono, Rzecznik Praw Obywatelskich jest organem konstytucyjnym i zgodnie z przepisami konstytucji kadencja urzędującego Rzecznika zakończyła się. "Kolejna osoba pełniąca ten urząd musi posiadać silny mandat do występowania w obronie obywatelek i obywateli. Aby tak się stało, wybór powinien być przeprowadzony zgodnie z procedurami" - czytamy.

Czerwińska: Pośpiech ma charakter polityczny

Rzeczniczka PiS  Anita Czerwińska, pytana we wtorek 15 września w Polskim Radiu 24 o wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, stwierdziła, że jest przekonana, że niebawem parlament dokona "właściwego i trafnego wyboru". RPO. "Ciągłość urzędu oczywiście zostanie zachowana, ponieważ dalej tą funkcję do czasu wyboru nowego będzie pełnił obecny rzecznik (Adam Bodnar - red.)" - powiedziała Czerwińska.

Odniosła się też do wniosku klubu Lewicy, który chce, aby porządek najbliższego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na środę i czwartek został rozszerzony o powołanie nowego RPO. W poniedziałek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski skierował pismo w tej sprawie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

"My musimy wybrać dobrego Rzecznika Praw Obywatelskich, więc takie pospieszanie przez Lewicę bardziej ma charakter polityczny, takiego robienia wokół tej sprawy jakichś problemów, jakiegoś konfliktu, a Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być w takich warunkach, pod jakąś presją wybierany" - oceniła Czerwińska.

Bodnar wciąż pełni swoje obowiązki

9 września upłynęła pięcioletnia kadencja RPO Adama Bodnara. Kandydatury na następcę Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez ponad 500 organizacji społecznych.

Zgodnie z ustawą o RPO dotychczasowy rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez swego następcę. Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.


Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na następcę Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez ponad 500 organizacji społecznych. Szans na jej poparcie nie widzą politycy PiS. Zgodnie z ustawą dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez swego następcę. Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy