Reklama

Lekarze rodzinni czekają na decyzję ministra zdrowia

Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego czekają do końca tygodnia na decyzję ministra zdrowia, dotyczącą realizacji porozumienia ze stycznia tego roku. Rozważają wypowiadanie kontraktów.

Ugoda była podpisana 7 stycznia, gdy lekarze nie chcieli podpisywać umów na kolejny rok. Jednym z zapisów porozumienia była obietnica powołania instytucji koronera - mówi doktor Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Podkreśla, że w naszym kraju obowiązuje ciągłość władzy i kolejni ministrowie zdrowia powinni realizować zobowiązania swoich poprzedników.

Doktor Zabielska-Cieciuch tłumaczy, że w kwestii stwierdzania zgonu rozmowy trwają co najmniej od 10 lat ale teraz zostały zapisane w porozumieniu zawartym z ministrem zdrowia. Podkreśla, że często dochodzi do dramatycznych sytuacji, gdy rodzina nie może znaleźć lekarza, który stwierdzi zgon. Trwają poszukiwania takiej osoby, często przy pomocy policji.

Reklama

Wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującym prawem, lekarz rodzinny może stwierdzać zgon, jeśli w ostatnim miesiącu leczył pacjenta. Stwierdzanie zgonu nie jest kontraktowane przez NFZ, ani nie są refundowane koszty dojazdu lekarza na miejsce zdarzenia.

Analiza obowiązujących przepisów wykazała, że w sytuacjach niejasnych to starosta powinien wyznaczyć lekarza koronera.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy