Reklama

Reklama

Lekarze apelują przed świętami

Lekarze przypominają, że bez wskazań medycznych seniorzy nie powinni spędzać świąt w szpitalu.

Po raz kolejny samorząd lekarski zorganizował akcję "Wspólne święta". Jej celem jest uświadamianie, że szpital nie właściwym miejscem dla osób starszych, jeśli nie ma konieczności hospitalizacji. Natomiast w okresie przedświątecznym rodziny często przywożą osoby starsze do szpitala.

Podczas tej akcji lekarze nie oceniają rodzin pacjentów - podkreślił Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Zaznaczył, że opieka nad osobą starszą jest bardzo trudna, często 24-godzinna, a opiekunowie są pozostawieni sami sobie, gdyż system zawodzi. "Nie chcemy nikogo piętnować ani karcić, chcemy apelować: nie zostawiajcie osób starszych na święta w szpitalu. A wy decydenci: przejmijcie się na poważnie opieką nad osobami starszymi w Polsce" - powiedział prezes warszawskiej OIL.

Reklama

Paweł Doczekalski - lekarz ze Szpitala MSWiA w Warszawie mówi, że przyczyn pozostawiania seniorów na święta w szpitalu jest wiele. Podkreśla, że historia każdej starszej osoby pozostawionej na święta w szpitalu jest inna. Według niego, najczęściej rodzina wykupuje wypoczynek, który wiąże się z podróżą i wysiłkiem, który nie jest wskazany osobie starszej. Najbliżsi uważają, że w szpitalu senior będzie miał dobrą opiekę podczas ich nieobecności. Często nie mają świadomości, że rozłąka, szczególnie w okresie świątecznym źle wpłynie na psychikę i ogólny stan zdrowia - powiedział.

Lekarze podkreślają, że w szpitalu osoby starsze są bardziej narażone na zakażenia ze względu na ich stan obniżonej odporności.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy