Reklama

Reklama

Lech Wałęsa: Potrzebna konstytucja lub 10 laickich przykazań

Całej Europie potrzebna jest mała konstytucja, albo 10 laickich przykazań, abyśmy mieli wspólny fundament pod budowanie – powiedział w piątek w Gdańsku Lech Wałęsa podczas forum dyskusyjnego "Europa z widokiem na przyszłość".

"Naszemu pokoleniu podział na bloki i granice udało się odesłać do historii. To wprost nieprawdopodobne, ale to jest dopiero połowa sukcesu. Dzisiejsza technologia zmusza nas do budowania większych struktur, nie mieścimy się już w naszych państewkach" - ocenił b. prezydent.

Przekonywał też, że trzeba "nanieść poprawki na dzisiejsze struktury i programy".

"Nie chcemy takiej demokracji"

"Jaki ma być system ekonomiczny? Bo na pewno nie komunizm, ale też nie taki kapitalizm, jaki dziś funkcjonuje. Jeżdżąc po świecie wszędzie mówią mi, że nie chcemy takiego kapitalizmu i takiej demokracji" - zwrócił uwagę Wałęsa.

Reklama

Wyjaśnił, że nikt z krytyków współczesnego kapitalizmu nie podważa własności prywatnej i swobody gospodarczej.

"A więc zostaje 95 procent kapitalizmu. Oni mają pretensje do tego, że rządy nie rozwiązują problemów bezrobocia, ale to też przy dobrym podejściu jest do załatwienia" - uważa pierwszy przywódca "Solidarności". Jak dodał, jednym z pomysłów na więcej miejsc pracy mogłoby być oddanie części własności firm i przedsiębiorstw samym pracownikom.

Wałęsa, jak mówił, zgadza się też z tymi, którzy uważają, że politykom należy ograniczyć liczbę kadencji. "Jedna, dwie kadencje - i do roboty. Niech inni też mają szansę na udział we władzy. Następne punkty to progi wyborcze i nieczytelność finansowania. Ja dokładam czwarty punkt: każdemu politykowi zakładamy czipa, który nagra wszystko to, co robi. Jak przyjdą wybory, to ja sobie otworzę komputer i sprawdzę jak ten polityk się zachowywał" - podkreślił b. prezydent.

Europa z widokiem na przyszłość

W rozpoczętym w czwartek dwudniowym forum refleksji "Europa z widokiem na przyszłość", odbywającym się w Europejskim Centrum Solidarności, uczestniczy ponad 20 panelistów z Polski i zagranicy, ekspertów od spraw europejskiego kontynentu - dziennikarzy, publicystów, polityków, dyplomatów, naukowców oraz analityków.

W piątek zaplanowano pięć paneli dyskusyjnych: "Europa i kultura gościnności. Migracje testem wiarygodności wartości europejskich", "Europa środkowa i wschodnia dwadzieścia pięć lat po rozpadzie Związku Sowieckiego. Bilans projektu demokratyzacji", "NATO w XXI wieku. Na ile bezpieczne są europejskie demokracje?", "Jak zmieniła się polityka sąsiedzka Unii Europejskiej na skutek konfliktów na wschodzie Europy i na południu?" oraz "Polska-Niemcy. Partnerstwo dla Europy. 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy".

Drugiego dnia forum wręczona zostanie także nagroda Ambasadora Nowej Europy dla najlepszej publikacji minionego roku, dotyczącej Europy Środkowej i Wschodniej.

Forum "Europa z widokiem na przyszłość" odbywa się po raz czwarty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy