Reklama

Reklama

Lecą głowy w MSZ. Kilkudziesięciu odwołanych urzędników

Szef MSZ Jacek Czaputowicz rozwiązał gabinet polityczny. Odwołano także m.in. 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata br., dziewięciu dyrektorów departamentów i siedmiu konsulów generalnych. Przy okazji powołano nowych wiceministrów, w tym dr hab. Piotra Wawrzyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak poinformowało MSZ, trwają zmiany kadrowe w resorcie. Jacek Czaputowicz złożył wniosek o powołanie na wiceministra dr hab. Piotra Wawrzyka; dyrektorem generalnym służby zagranicznej został Maciej Szymański.

Za co będzie odpowiadał Wawrzyk?

O tym, że Wawrzyk - politolog związany z Instytutem Europeistyki UW - ma zostać powołany na stanowisko nowego wiceszefa resortu napisała wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do MSZ, Wawrzyk ma odpowiadać m.in. za sprawy prawne i traktatowe, które wcześniej, jeszcze jako wiceminister, nadzorował obecny szef dyplomacji.

Reklama

Jak poinformował resort, Czaputowicz powołał również nowego dyrektora generalnego służby zagranicznej. Będzie nim Maciej Szymański, który do tej pory kierował Akademią Dyplomatyczną MSZ, a wcześniej pełnił m.in. funkcje ambasadora RP w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Słowenii.

Lawina dymisji

Szef MSZ rozwiązał ponadto gabinet polityczny. W skład kierowanego przez Jana Parysa gabinetu wchodzili Piotr Łysakowski, Sylwia Ługowska-Bulak, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Elżbieta Królikowska-Avis oraz Joanna Gepfert.

Zmiany kadrowe dotyczą również placówek zagranicznych. "Odwołanych zostało 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata bieżącego roku i siedmiu konsulów generalnych" - podał resort.

Nowy minister wymienił również dziewięciu dyrektorów oraz dziewięciu zastępców dyrektorów departamentów oraz biur MSZ. 

Według informacji podanych przez portal wPolityce w ramach trwających w MSZ zmian nową rolę w resorcie otrzymać może także Andrzej Papierz, były ambasador RP w Bułgarii. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje