Reklama

Lasy Państwowe: Program budownictwa drewnianego

Lasy Państwowe zapowiadają stworzenie ofert preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane. Chcą też budować drewniane hotele, domy do wynajęcia i remontować stare ośrodki wczasowe. W inwestycjach leśnicy mają wykorzystać drewno pozyskane w ramach sprzątania Borów Tucholskich po przejściu nawałnic.

W poniedziałek w siedzibie resortu środowiska minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych "Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą".

Efektem współpracy ma być m.in. stworzenie ogólnokrajowych instrumentów wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Banku Ochrony Środowiska. Powołany ma zostać również zespół roboczy, do którego zaproszeni zostaną przedstawiciele administracji rządowej, branży drzewnej czy instytutów badawczych.

Reklama

Nowy projekt w misji resortu

Według ministra Szyszki, nowy projekt leśników wpisuje się w misją resortu, czyli udostępnianie zasobów przyrodniczych Polski dla zrównoważonego rozwoju kraju, szczególnie terenów wiejskich. Ocenił, że dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy na terenach niezurbanizowanych. "To element, który bardzo mocno wpisuje się też w politykę klimatyczną, którą realizujemy od dwóch lat" - zaznaczył.

Inicjatywa w ramach programu Mieszkanie plus?

Dyrektor generalny Lasów Państwowych wyjaśnił, że jednym z elementów programu ma być budowa drewnianych domów pod wynajem np. na niektórych niezalesionych gruntach. Leśnicy chcą też budować małe drewniane hotele oraz remontować ośrodki wczasowe. Tomaszewski uważa, że drewno powinno być coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie kubaturowym, mieszkalnym. Dlatego też - jak mówił - inicjatywa Lasów Państwowych może się wpisać w rządowy program Mieszkanie plus.

Szef Lasów Państwowych poinformował, że w ramach programu mógłby powstać system kredytowania budownictwa z drewna dla prywatnych właścicieli gruntów. "Adresowane byłoby to do tych, którzy mają własne działki, bądź mogą je kupić i chcą skorzystać z linii kredytowej zmiękczanej przez fundusz świadczeń socjalnych. Te kredyty mogłyby być dodatkowo zmiękczane dotacjami z NFOŚiGW na fotowoltaikę" - powiedział Tomaszewski.

Dyrektor zapowiedział, że część drewna, która zostanie pozyskana w ramach uprzątania Borów Tucholskich po sierpniowych nawałnicach, zostanie przeznaczona na prefabrykaty pod przyszłe budownictwo drewniane.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama