Reklama

Reklama

Łapiński: Na spotkaniu z prezesem PiS prezydent powtórzył warunki brzegowe

"W najbliższym czasie klub PiS zamierza zgłosić poprawki do prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS" - powiedział w piątek na briefingu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał prezydent zadeklarował, że odniesie się do tych poprawek, kiedy otrzyma je na piśmie.

Po godz. 19 zakończyła się dwugodzinna rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

"W najbliższym czasie klub parlamentarny PiS zamierza zgłosić poprawki do (projektów) ustaw przedstawionych przez pana prezydenta" - powiedział Łapiński.

"Pan prezydent zadeklarował, że z tymi poprawkami na piśmie zapozna się wcześniej, żeby zobaczyć, jak one wyglądają. Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, dopiero wtedy może się do nich odnosić" - dodał rzecznik prezydenta.

Reklama

Łapiński dodał, że podczas rozmowy z prezesem PiS "prezydent powtórzył warunki brzegowe, z których nie ustąpi".

"Nie skłamię, nie będzie też tajemnicą jeśli powiem, że należy się spodziewać kolejnego spotkania, ale jeszcze tutaj data i termin nie zostały ustalone" - powiedział Łapiński dziennikarzom po zakończeniu piątkowego spotkania prezydenta Dudy z prezesem PiS.

Łapiński poinformował jednocześnie, że podczas piątkowego spotkania politycy poruszali tematy bieżące. "Pan prezes też mówił panu prezydentowi o pewnych kwestiach, które były poruszane podczas ostatniego posiedzenia władz PiS, które odbyło się w tym tygodniu" - powiedział prezydencki rzecznik. 

Warunki brzegowe

Prezydent Andrzej Duda, w czasie rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, powtórzył że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i wyboru KRS - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Spotkanie prezydenta z prezesem PiS zakończyło się ok. godz. 19., trwało dwie godziny i dotyczyło m.in. prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

"Prezydent powtórzył, że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, są znane i dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, wyboru KRS - rzeczy, o których pan prezydent wielokrotnie dotąd mówił" - powiedział Łapiński dziennikarzom.

Pytany, czy to oznacza, że prezydent w sprawie wyboru członków KRS podtrzymuje swój pomysł "jeden poseł, jeden głos", Łapiński powiedział, że Andrzej Duda "nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej".

Na pytanie, czy PiS i prezydent ws. sądów mówią jednym głosem i, czy jest między nimi porozumienie, rzecznik prezydenta dodał, że jeśli klub PiS chce zgłosić poprawki, "to bardzo dobrze", że wcześniej przedstawia je prezydentowi. "To jest bardzo dobry kierunek współpracy" - ocenił.

Rozmowa w cztery oczy

Dopytywany kiedy zostaną przedstawione prezydentowi, powiedział, że "na pewno przed tym, kiedy będą procedowane w Sejmie". "To zależy od Prawa i Sprawiedliwości. Należy się spodziewać ich w ciągu kilku dni, ale na pewno przed tym, jak ustawy będą procedowane w Sejmie" - dodał.

Rzecznika prezydenta pytano też o atmosferę spotkania. Powiedział, że nie uczestniczył w tym spotkaniu, więc tego nie wie; za to został poinformowany, że oprócz ustaw na spotkaniu omawiano też kwestie, które były stawiane na kierownictwie partii, nie tylko kwestie ustaw, ale też inne bieżące kwestie polityczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy