Reklama

Reklama

Kwaśniewski: Lewica współwinna wygranej PiS-u

​Lewica jest współwinna tego, że mamy obecnie większość parlamentarną PiS - ocenił w sobotę b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jako odpowiedzialnych za tę sytuację uznał też Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego, Leszka Millera i Janusza Palikota.

Kwaśniewski ocenił, że brak partii lewicowej w obecnym polskim parlamencie to efekt długiego procesu. - Doszliśmy do finału pewnego procesu, który obserwowaliśmy od lat, który polegał na nieodpowiedzialności liderów socjaldemokracji za budowanie projektu przyszłościowego - zdiagnozował.

Według Kwaśniewskiego kryzys lewicy jest również pokłosiem kryzysu demokracji. Odnosząc się do przypadającej tego dnia rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Wiemy, jak bardzo o to walczyliśmy i wiemy jak bardzo to było trudne w kontekście międzynarodowym - dodał.

Reklama

- Walczyliśmy o tę demokrację i dzisiaj po 27 latach trzeba powiedzieć, że ona jest również w kryzysie, że instytucje liberalnej demokracji, które znamy, partie polityczne, debata publiczna, media, są w defensywie - podkreślił.

Wskazał również przyczyny, dla których, jego zdaniem, rośnie niezadowolenie społeczne, którego pokłosiem są liczne manifestacje.

- Dzisiaj, gdy chcemy zapytać, dlaczego w Polsce jest tak, jak jest, dlaczego za chwilę będzie organizowana demonstracja KOD-u i dlaczego ludzie mają taki wysoki poziom niezadowolenia, trzeba powiedzieć tak: przynajmniej trzech czy czterech ludzi bardzo się przyczyniło do tego - oświadczył w sobotę b.prezydent podczas I Kongresu Progresywnych Organizacji Pozarządowych.

Rośnie niezadowolenie społeczne

- To jest na pewno Donald Tusk, którego druga kadencja w (rządzie) PO była po prostu nieudana i sukcesja, którą zaproponował również nie odpowiadała Polakom. To jest Bronisław Komorowski, który powinien wygrać wybory, ale ich nie wygrał i to jest duet Janusz Palikot - Leszek Miller, którzy powinni stworzyć koalicję lewicową odpowiednio wcześniej - mówił Kwaśniewski.

Były prezydent, nawiązując do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, przypomniał prace nad konstytucją w latach 1993-1997, które były także udziałem środowisk lewicowych.

- Lewica musi powiedzieć, że w tych warunkach, w tych okolicznościach, w których się znajdujemy, w roku 2016, jest gotowa do uczestniczenia w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w integrowaniu społeczeństwa obywatelskiego przeciwko tym zjawiskom, tym procesom, które mają miejsce i które obserwujemy, tak jak omijanie konstytucji. Walka z Trybunałem Konstytucyjnym, za chwilę być może zmiany w ustawach dot. wyborów, my powinniśmy być zdecydowanie siłami, które bronią polskiej konstytucji, tym bardziej, że lewica polska uczestniczyła we współtworzeniu tej konstytucji w latach 1993-1997 - apelował Kwaśniewski.

Zdaniem byłego prezydenta, lewica w Polsce powinna zmierzyć się z podstawowymi problemami: nierównościami ekonomicznymi, dokończeniem procesów emancypacyjnych, myśleniem w kategoriach wspólnoty globalnej i zrównoważonego rozwoju, zmianami klimatycznymi oraz zmianą struktury geopolitycznej i układu sił na świecie.

- W takim oto świecie żyjemy i w takim świecie lewica światowa, lewica europejska i polska powinny formułować swoje programy, swoje wizje i swoją ofertę dla wyborców - dodawał Kwaśniewski.

I Kongres Progresywnych Organizacji Pozarządowych został zorganizowany w ramach Forum Postępu m.in. przez Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae".

Podczas kongresu, poza Aleksandrem Kwaśniewskim, wystąpił również wiceszef frakcji SPD w Bundestagu Axel Schafer. Dyskusje w grupach roboczych i posiedzenie plenarne poprzedziła debata "Gospodarka i polityka społeczna - socjaldemokratyczna alternatywa dla neoliberalizmu" z udziałem Barbary Nowackiej, Rafała Wosia, Dariusza Szweda, Anny Skrzypek i Krzysztofa Gawkowskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy