Reklama

Reklama

Kwarantanna a wariant Delta. Kiedy kwarantanna dla zaszczepionych?

Kwarantanna dla zaszczepionych? Jeszcze w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia chciało wysyłać na kwarantannę wszystkie osoby, które miały kontakt z wariantem Delta. Także te zaszczepione. We wtorek odwołano jednak tę decyzję. Do tej pory w Polsce odnotowano 115 przypadków wariantu Delta.

Informacja o tym, że na kwarantannę będą trafiać wszyscy bez wyjątku, którzy mieli kontakt z wariantem Delta, ogłoszono w poniedziałek wieczorem. Już jednak we wtorek rano rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz wycofywał się z tej decyzji.

Kiedy kwarantanna dla zaszczepionych?

Ostatecznie na kwarantannę po kontakcie z Deltą kierowane są wszystkie osoby, oprócz zaszczepionych. W ich przypadku resort przewiduje tylko nadzór sanitarny. Będzie on miał formę kontaktu telefonicznego.

Jeśli jednak podczas nadzoru sanitarnego osoba zaszczepiona źle się poczuje, to będzie kierowana na kwarantannę.

Reklama

Decyzja o braku kwarantanny dla zaszczepionych ma związek z wynikami badań, które dowodzą wysokiej skuteczności szczepionek.

Jak wynika z najnowszej publikacji w "The Lancet", skuteczność szczepionek mRNA w zapobieganiu hospitalizacji to 96 proc., a wektorowych 92 proc. Analiza ta objęła 14 019 przypadków zakażeń wariantem Delta.

Jednocześnie stwierdzono, że jedna dawka jest o 17 proc. mniej skuteczna wobec Delty w zapobieganiu występowania objawów COVID-19 niż przyjęcie obu dawek.

Kwarantanna po kontakcie z wariantem Delta będzie wdrażana automatycznie dla wszystkich pozostałych. Jeśli inspektor sanitarny uzna, że jest to konieczne, może ona zostać nawet wydłużona.

Wariant Delta w Polsce

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski podał najnowsze dane dotyczące obecności wariantu Delta w Polsce.

Do tej pory w kraju zidentyfikowano 166 mutacji alertowych wirusa SARS-CoV-2, w tym 115 przypadków wariantu Delta. Pozostałe 51 przypadków dotyczy wariantów Bety i Gammy.

Minister zaznaczył, że najlepszą formą uniknięcia czwartej fali zachorowań na COVID-19 na jesieni jest zaszczepienie się jak największej części Polaków.

Obecnie w Polsce wykonano ponad 30,1 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln osób.

Czytaj też:

Pytania o czwartą falę pandemii w Polsce. Głównym zagrożeniem wariant Delta

Odporność po szczepieniu przeciw COVID-19 - ile trwa? Jak sprawdzić, czy się ją ma?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne