Reklama

Kulisy wizyty księcia Williama w Polsce. "Inicjatywa strony brytyjskiej"

Pomysł wizyty księcia Williama w Polsce wyszedł od strony brytyjskiej, a polski MSZ i Pałac Prezydencki przygotowywały się do niej już od kilku tygodni - ustaliła Interia. Na wyraźną prośbę Brytyjczyków wszystko do ostatniej chwili było utrzymywane w tajemnicy. - Umówiliśmy się ze stroną brytyjską, że informacje o obecności księcia zostaną opublikowane, gdy już będzie w Polsce. I tak się stało - zdradza w rozmowie z Interią Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta.

Książę William, następca tronu Wielkiej Brytanii, przyleciał do Polski w środę. Jego wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

Książę William w Polsce - wizyta utrzymana w tajemnicy

Marcin Przydacz, szef biura polityki międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta mówi Interii, że wizyta była planowana od kilku tygodni "z wyprzedzeniem odpowiednim dla tej rangi wizyt". Oficjalnie książę William gości w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, jednak jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, z pomysłem takiej wizyty wyszła strona brytyjska.

- Inicjatywa wyszła od strony brytyjskiej, ale oficjalnie stroną zapraszającą jest Polska - zdradza Interii rozmówca z kręgów rządowych. - Książę William chciał tu przyjechać, a dla Brytyjczyków to okazja do podkreślenia swojego zaangażowania na rzecz Ukrainy. Polska stała się miejscem, gdzie warto przyjechać i gdzie warto się pokazać - podkreśla.

Reklama

Od początku strona brytyjska zastrzegła, by ze względów bezpieczeństwa nie informować o wizycie. - Umówiliśmy się ze stroną brytyjską, że informacje o obecności księcia zostaną opublikowane, gdy już będzie w Polsce. I tak się stało - podkreśla w rozmowie z Interią Marcin Przydacz z Kancelarii Prezydenta. - To kolejne już potwierdzenie tego, jak dobre są dziś relacje polsko-brytyjskie. Miesiąc temu prezydent Andrzej Duda gościł w Wielkiej Brytanii, spotkał się z premierem Rishim Sunakiem, a także z królem Karolem. Sam książę William także ma dobre wspomnienie z wizyty z 2017 roku, gdy odwiedził Polskę - mówi prezydencki minister. 

Wizyta księcia Williama zgodna z protokołem

Łukasz Jasina z Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreśla w rozmowie z Interią, że wizyta księcia Williama, choć utrzymywana w tajemnicy, była przygotowywana od początku do końca zgodnie z protokołem dyplomatycznym. 

- Polska i Wielka Brytania to państwa, które najmocniej zaangażowały się w pomoc Ukrainie. W polityce brytyjskiej poza wizytami najważniejszych polityków są jeszcze wizyty członków rodziny królewskiej. To podkreślenie znaczenia relacji łączących nasze kraje i gest szacunku - ocenia w rozmowie z Interią Łukasz Jasina, rzecznik MSZ. 

"Wisienka na torcie" - ekspert o wizycie księcia Williama

Dr Przemysław Biskup, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ekspert od polityki brytyjskiej przyznaje, że choć wizyty członków rodziny królewskiej mają charakter głównie symboliczny, to mają także swoje znaczenie i wymiar w sferze polityczno-dyplomatycznej. 

- Wizyta księcia Williama w Polsce to "wisienka na torcie", która ma pokazać bliskość relacji polsko-brytyjskich w kwestii polityki bezpieczeństwa, jedności transatlantyckiej, ale też zbliżenia europejsko-brytyjskiego, które obserwujemy od momentu objęcia stanowiska premiera przez Rishiego Sunaka. Planowane w najbliższym czasie są także wizyty króla Karola III we Francji i w Niemczech, więc wizyta księcia Williama w Polsce wpisuje się w szerszy kontekst - komentuje ekspert. 

Zapytany o współpracę polsko-brytyjską dr Biskup podkreśla, że w dziedzinie bezpieczeństwa zawsze była ona dosyć zgodna, bo oba państwa uznają, że główną ramą od polityki bezpieczeństwa w Europie jest NATO i zaangażowanie amerykańskie. 

- Relacje polsko-brytyjskie miały swój rozkwit w latach 2016-19, gdy np. ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski w swoim exposè wprost mówił, że Wielka Brytania to z jeden z głównych partnerów Polski, a Wielka Brytania poszukiwała wśród państw UE zrozumienia podczas brexitu, ale później te stosunki nieco się rozluźniły - wyjaśnia dr Przemysław Biskup. I dodaje, że wojna na Ukrainie, osobiste zaangażowanie Borisa Johnsona i polskich polityków "nadały im nowy sens, dostarczyły tej relacji nowego paliwa".

Z kim spotkał się książę William w Polsce?

W środę książę William odwiedził bazę wojskową w Rzeszowie, gdzie stacjonują brytyjscy żołnierze. Towarzyszył mu wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. - Musiałem tu przyjechać osobiście i podziękować wam za to, co robicie, za to, że dbacie o bezpieczeństwo nas wszystkich - zwrócił się nich. - To, co tu robicie, jest bardzo ważne. Bronicie naszej wolności i wszyscy w Wielkiej Brytanii bardzo was wspierają, wszystko, co robicie we współpracy z Polakami, jest ważne i jeszcze raz za to dziękuję - powiedział książę William.

Wieczorem, w Warszawie, wraz z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim odwiedził punkt dla uchodźców w Warszawie. W czwartek książę złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o godzinie 11 rozpoczęło się jego oficjalne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. 

William, książę Walii jest następcą tronu Wielkiej Brytanii. To najstarszy syn króla Karola III i nieżyjącej już księżnej Diany. Jego żoną od 2011 roku jest księżna Kate, z którą ma troje dzieci. Książę William i księżna Kate odwiedzili razem Polskę w 2017 roku.

Kamila Baranowska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Książę William | Warszawa | Andrzej Duda | Rishi Sunak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy